Garnýže a záclony. jaká je jejich úloha a jak je správně vybrat?

Záclony mají v našem domově velmi důležitou funkci. Mají oživit náš interiér a jsou určitým módním doplňkem, který ve svých domácnostech má naprostá většina lidí. Jejich funkce ale spočívá také v ochraně našeho soukromí – když se někdo podívá zvenku do vašeho okna, díky záclonám nemůže sledovat, jak to u vás doma vypadá a co právě děláte. Záclony také rozptylují sluneční světlo a určitou měrou přispívají i ke zmírnění zvuků přicházejících zvenčí.

Garnýže jsou šperkem vašich oken

Dříve se velmi často používaly především dřevěné nebo dokonce plastové garnýže. Jejich životnost je ale omezená, protože s postupem času dochází k jejich prohýbání. Mnohem větší odolnost mají garnýže kovové, které slibují životnost až 20 let. Délku garnýže určujete podle toho, zda je jednořadová nebo dvouřadová. V případě jednořadé stačí přesah 20 cm na každou stranu, v případě dvouřadé pak přesah minimálně 25 cm.

Výběr barvy

Zatímco u záclony je barevnost značně omezená (používají se především bílé barvy), v případě garnýží se máte na co těšit. Ať už si vyberete kovové nebo plastové garnýže, můžete vybírat z velkého množství barev, které můžete sladit do svého interiéru. I zde ale platí určitá pravidla, například že mosaznou garnýž byste neměli kombinovat s nerezovými prvky vašeho interiéru. 

Koncovka garnýže

V tomto ohledu je opravdu z čeho vybírat. Pokud toužíte po univerzálnosti, která se bude hodit do jakéhokoli interiéru, můžete zvolit prostou koncovku. Existují ale i tvarované koncovky, které mohou být navíc vyzdobeny různými kameny. Nebo mohou koncovku garnýže tvořit rovnou různé krystaly. Výběr bude do značné míry omezen vaším vkusem, ale také vzhledem vašeho interiéru. Do moderního interiéru s přímými liniemi se zkrátka tvarované koncovky nehodí. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, mějte na paměti, že garnýž kupujete na dlouhou dobu. Proto se nevyplatí na ní příliš šetřit.