Cena zlata by se měla porovnávat i mezi prodejci

Chystáte se vložit peníze do investičního zlata, tedy nakoupit investiční zlaté mince nebo zlaté slitky? Dobrá volba. Jsou vynikající ochranou peněz v nejistém období. Dejte si však dobrý pozor, kde mince či slitky pořídíte.

Za prvé byste měli vybrat prodejce, který působí důvěryhodně. Měl by tedy mít několikaletou historii a dobré recenze od spokojených zákazníků. Za druhé byste se měli podívat, za kolik slitky prodává.

Nestačí kontrolovat cenu zlata na burze

Sledujete na komoditní burze, jaká je aktuální cena zlata, a právě teď se vám zdá vhodná chvíle pro nákup? Výborně. Věnujte však nějaký čas také porovnání toho, za jaké ceny nabízí zlaté slitky různí prodejci na našem území.

Ačkoliv je to k nevíře, ceny se u prodejců velmi liší. Slovem velmi máme na mysli slušné cenové rozdíly. Rozpětí mezi nejnižší a nejvyšší cenou, za niž se prodává to stejné investiční zlato (stejný slitek), může být dokonce vyšší než 10 %. Racionální důvody pro to spíše neexistují, někteří prodejci prostě jen touží po vyšší marži.

Proč nakupovat zlato zbytečně draze?

České mince seženete, avšak žádná česká mincovna nevyrábí zlato ve formě investičních slitků (cihel). Musíme se spolehnout na zahraniční produkci. Ani slovenská mincovna Kremnica neprodukuje slitky. Proto se na českém a slovenském trhu nejvíce prodávají slitky švýcarské. Oblíbené jsou celosvětově, problémem je, že my je mnohdy nakupujeme dráž než Rakušané či Němci.

Možná vás napadá vydat se za nákupem zlata za hranice, mějte však na paměti, že výhodnost či nevýhodnost takové akce ovlivňuje také kurz koruny. Slováci však zcela běžně jezdí nakupovat investiční zlato do Čech, jim se to vyplatí. Vám by mohlo postačit prostě srovnat mezi sebou nabídky různých českých prodejců zlata. Neváhejte tomu obětovat trochu svého času, vyplatí se to i u menších slitků.