Virtuální realita v době pandemie: čeká nás nová éra?
Pandemie způsobila, že se nemůžeme setkávat na veřejných místech tak, jako dřív. Naštěstí i dnešní pokročilá technologie nám umožňuje být spolu alespoň na dálku. Můžeme spolu komunikovat například přes internet tak, že se vidíme tváří v tvář. Pokud měla pandemie nějakou plusovou stránku, pak to bylo zdokonalení seniorů v moderní technice: zajímali se o život svých dětí a vnoučat, a když jim nebyl umožněn osobní kontakt, museli se naučit používat tablety, počítače či chytré telefony.
Společenské události
S pandemií jsme se naučili žít, i když pravdou je, že současná pravidla každému nevoní. Jsou lidé, kteří situaci podceňují, takoví, kteří se naopak bojí příliš, a samostatnou skupinu tvoří „nevěřící“ – lidé, kteří pravidla zpochybňují, nevěří informacím ze strany vlád, a nařízená omezení berou jako zásah do svých osobních práv. Ať už patříte do kterékoli skupiny, jednu skutečnost bohužel neovlivníme: některé společenské události, jako jsou divadla, kina, koncerty, sportovní zápasy atd. můžeme navštěvovat teprve po splnění určitých podmínek.
Pomoci může virtuální realita
Abyste mohli do restaurace, musíte se prokázat, jako osoba, která si nemocí prošla, nebo je proti ní očkována. To platí i o různých společenských událostech. Pokud se očkovat nechcete nebo ze zdravotních důvodů nemůžete, pak jste ze společenského života do určité míry vyloučeni. Nemusí tomu ale být navždycky. Dveře k těmto událostem má v budoucnosti otvírat virtuální realita. Jak bude probíhat tato rozšířená realita?
Společenské události živě
Na místo toho, že pojedete například do Prahy na zápas Baníku se Spartou, si doma v křesle nasadíte speciální brýle. Po zaplacení vstupného pak můžete zápas sledovat z pohodlí svého domova živě. Brýle vám dají pocit, že sedíte v hledišti zaplněném diváků. Můžete si tak užívat svůj zápas – nebo koncert či jiné události, které jsou provozovány živě. Bez nutnosti očkování, ale bohužel také bez přátel.