Na si dát pozor při výběru kancelářské židle

Máte-li sedavé zaměstnání, musíte se o kvalitu vaší kancelářské židle zajímat. Její provedení má zásadní vliv na váš pracovní výkon. Funguje to úplně jednoduše: Pokud bude vaše židle kvalitní, bude se vám sedět dobře, a tak se budete moci plně soustředit na práci. V opačném případě budete neustále vstávat, posouvat se apod. Vaše práce nebude soustředná a domů budete odcházet s bolavými zády a špatnou náladou, protože jste opět dostali pokárání od šéfa. Výběr kancelářské židle přitom není nic složitého. Stačí se zaměřit na 5 základních kritérií.

Stabilní podvozek

Začněme pěkně od spodu: Vaše kancelářská židle musí v první řadě mít stabilní podvozek. Ten by měl být ideálně vyroben z kovu a mít otočná kolečka, která zajistí, že se na židli budete moci posouvat. Z hlediska bezpečnosti jsou vhodnější kolečka s brzdou, která dokáží židli zafixovat i na kluzkém povrchu.

Pohodlí na sedáku

Výše na židli se nachází sedák, který musí být především dostatečně velký. Nesmí vás nikde tlačit ani omezovat v pohybu. Ideálně by měl být anatomicky vytvarovaný. Pozor si dejte na jeho výškové nastavení. V poloze v sedě byste měli oběma celými chodidly dosáhnout na zem. Pokud máte menší postavu a není to možné, pořiďte si podložky chodidel.

Nastavitelné opěrky

Vaše kancelářské křeslo musí mít nastavitelné opěrky. Jedině s nimi je možné nastavit ideální polohu pro ruce při práci a stole.

Anatomicky tvarované opěradlo

Aby se vám sedělo opravdu dobře, je třeba mít židli s anatomickým opěradlem. Velmi vhodná je bederní opěrka, kterou lze nastavit tak, aby přesně odpovídala tvaru vašich zad. Opěradlo musí poskytnout perfektní oporu celým zádům. V ideálním případě by na něm měla být i opěrka hlavy, abyste se mohli na křesle i protáhnout.

Na materiálu záleží

Nenechte se nikdy zmást designem, vždy se jako první zaměřte na potahový materiál. Vyrábí se kancelářské židle s potahem z pevnějších látek, se síťovinou, z umělé či přírodní kůže. Je třeba zvolit ten, který vám osobně nejvíce vyhovuje.