Máslo nebo margarin

Chléb s máslem ke svačině nebo po nedělním obědě voňavá buchta s tukem na pečení? Bez tuků v potravě by byl náš život zřejmě o něco smutnější. Ovšem nevíme-li si rady s jejich výběrem, může se stát, že při nákupu sáhneme do regálu po nenápadném zabijákovi.
Máslo vs. margarín – tuky v potravě
Tuků se týká řada mýtů. Většina z nich tuky zatracuje, varuje před nimi, žene tuky na pranýř. Není ale tak docela možné jednoduše tukům zabouchnout dveře. V naší potravě by tuky měly a musí mít své nezastupitelné místo. Jsou totiž pro lidský organizmus vedle cukrů a bílkovin životně důležitou látkou. Druhá věc už ale je, jaké tuky a v jakém množství přijímáme. Tady se už otevírá prostor pro řadu chyb, které se mohou – většinou ne hned, ale v dlouhodobějším horizontu, o to však zásadněji – podepsat na našem zdraví. Všichni známe z televize, z časopisů nebo od lékaře dělení na tzv. dobré (hodné) a špatné tuky a s tím související rozlišení dobrého (hodného) a špatného cholesterolu. Půjdeme-li v dělení trošku hlouběji, dostaneme se ke čtyřem skupinám tuků:

  • Mononenasycené tuky
  • Polynenasycené tuky
  • Nasycené tuky
  • Transizomery

Oproti prvním třem skupinám jsou transizomery mnohem škodlivější; ovlivňují totiž hladinu cholesterolu v krvi ve prospěch toho „špatného“, tedy LDL cholesterolu. Logicky bychom tak měli usilovat, aby tato škodlivá skupina tuků byla v našem jídelníčku zastoupena co nejméně. A začneme z gruntu. Řada lidí snídá nějaké pečivo doplněné o různé salámy, uzeniny, vajíčka, zeleninu. Ze zdravotního hlediska by šlo jistě sestavit snídani vhodnější (jogurt, ovoce, cereálie apod.), ovšem zvyk je železná košile a po namazaném chlebu sáhne po zazvonění budíku mnoho z nás. Udělat pro sebe můžeme tedy alespoň to, že k natření pečiva použijeme tuk vhodnější. Obchody nám nabízí 2 varianty – máslo nebo margarín.

Máslo – minimálně 80% živočišných tuků, zbytek tvoří mléčné komponenty; vysoký obsah cholesterolu a nasycených tuků, ovšem také dobrý zdroj vitaminu A.

Margarín – rostlinné oleje; může prospívat srdci, pokud je kvalitní, jinak může srdce nenápadně devastovat Máslo má jednu nenahraditelnou vlastnost – jedinečnou chuť, a právě kvůli ní je volbou číslo jedna pro mnoho lidí.

Pokud tedy i vy sáhnete v obchodě po másle, dbejte alespoň na to, aby se jednalo o máslo nesolené. Máte tak větší šanci, že koupíte výrobek čerstvější. Máslo obsahující sůl leží v obchodě s největší pravděpodobností delší dobu – sůl se totiž v másle užívá jako konzervant. Nezapomínejte také na to, že když posnídáte pečivo s máslem, měli byste už opatrněji přijímat máslo ve zbylých denních jídlech. Při přípravě oběda, večeře či svačin by nemělo být másla už příliš mnoho kvůli obsahu cholesterolu. Na druhé straně barikády pak stojí margarín. Reklamy často lákají spotřebitele na hlášky typu „neobsahuje cholesterol“. Ovšem to je jasné – margarín je rostlinného původu a cholesterol obsahují pouze produkty původu živočišného. Reklamy tak jako by nás lákaly na to, že tvarohový koláč neobsahuje mák. Samozřejmě. U margarínů je nesmírně důležité mít se na pozoru v souvislosti se zmiňovanými transizomery (hydrogenované rostlinné oleje). Tyto škodlivé látky obsahují zejména různé tuky do pečiva rostlinného původu, používané na pečení či smažení. Jakmile spatříte na obalu margarínu nebo tuku do pečiva zmínku o transizomerech nebo hydrogenovaných tucích, ruce pryč. Tyto látky se totiž přímo podílejí na onemocněních kardiovaskulárního systému. Naopak bez obav sáhněte po margarínech s obsahem rostlinných fytosterolů, které napomáhají cholesterol snižovat. Jednoduše shrnuto – jste-li milovníkem másla, hlídejte si zejména množství, jaké denně v potravě přijmete. Sáhnete-li raději po margarínu, vyhněte se pevným (ztuženým) tukům, dbejte na kvalitu.

Tip: Když máslo, tak na domácím chlebu z ošatky