Vliv osvětlení na zdraví, aneb i světlo může škodit

Už jste někdy slyšeli o tom, že jste to, co jíte? Možná bychom měli toto tvrzení trochu přeformulovat a říct, že jsme tím, čím svítíme. Protože právě osvětlení má obrovský vliv na to, jestli jsme nebo nejsme zdraví a jak konkrétně se cítíme, jak spíme. Výběr osvětlení proto nepodceňujte, ani kdyby vás sebevíc tlačil čas. Nemusí se to vyplatit.

Dokonalé světlo existuje

V domácnostech máme tendenci nahrazovat přirozené světlo tím umělým. Jenže běžné denní světlo nejde jen tak nahradit, i když se o to v mnoha domácnostech snaží. Tedy, nedalo se. Nyní se na trh dostaly alternativy fungující jako skvělá, dokonce až dokonalá náhražka toho denního světla, které v noci do interiéru nedostaneme. 

Pokud si v uzavřeném prostoru nemůžete „svítit” denním světlem, využijte zářivky nebo žárovky, které budou zbarveny do vhodného odstínu. Snažte se najít takové, které vás budou permanentně udržovat ve střehu a mimo stres čili budou mozek podporovat a probouzet, nikoliv na něj tlačit.

Jaké je ale světlo, které nám prospívá, nikoliv škodí? Je to takové, které co nejvíce odpovídá tomu dennímu. Jestli se o něco takového jedná nebo ne, to zjistíme podle zkratky Ra. Ra by mělo být zhruba 90 a víc, takové světlo se hodnotí jako dobré pro náš zrak, tělo i zdraví celkově.

V garážích a skladech osvětlení nepodceňujte, proto můžete investovat i do pořádného reflektoru, který je přenosný a posvítí právě na takové místo, které nejvíce potřebujete.

Jak je to s modrým světlem

Do hry samozřejmě nastupuje takzvané modré světlo, které na jednu stranu nebezpečné je, na druhou stranu nikoliv. Samo o sobě totiž nebezpečné není. Jen je problém v to, že se jím dávkujeme až přespříliš, což je ona špatná věc, které se dopouštíme. A dopouštíme se toho v nevhodnou dobu, bohužel. 

Pokud se budeme držet zásady, že alespoň hodinu před spaním nebudeme modré světlo zapínat, respektive se mu nebudeme vystavovat, může se to jenom pozitivně odrazit na našem spánku a zdraví a modré světlo tím pádem nebudeme brát za negativní a škodlivé, protože to tak zkrátka nebude.