Devizy a základní pojmy, které potřebujete znát

Devizy se stávají stále oblíbenější možností, jak zhodnotit své finance. K začátku ale budete potřebovat dokonalou znalost základních pojmů. Co byste měli znát? 

Měnová kalkulačka

Převodník měn dle aktuálního platného kurzovního lísku vám pomůže zjistit, za kolik jednotek dané měny budete moci získat určitý počet jednotek druhé měny. Měnová kalkulačka tak slouží nejen lidem, kteří se chystají na dovolenou do zahraničí, ale také devizovým investorům. Kurz euro i dalších měn takto zjistíte ve velmi krátkém čase. 

Co jsou devizy

Abyste mohli začít obchodovat, budete potřebujete vědět, co jsou vlastně devizy. Zde se jedná o bezhotovostní formu cizí měny. Jedná se vždy o bezhotovostní formu pohledávky na cizí měnu. Do pojmu deviza se řadí také cenné papíry, akcie, směnky, dluhopisy nebo šeky. 

Forma deviz, která převažuje, jsou vklady tuzemských bank v cizí měně u bank zahraničních.

Nejedná se o valuty

Vždy budete obchodovat s devizami, nikoli s valutami. Jako valuty se totiž označují peníze v zahraniční měně, které máte fyzicky u sebe – tedy o mince a bankovky. Obchodování s devizami tedy znamená bezhotovostní převod financí v cizí měně, nebo také o závazky či pohledávky v bezhotovostní podobě. 

Devizový trh

Abyste mohli začít obchodovat, budete se orientovat v devizovém trhu. Takto se označuje trh, ve kterém se směňují národní měny. Na devizovém trhu se vždy vypisují devizové kurzy, které budete sledovat. 

Devizový účet

Abyste mohli s devizami obchodovat, musíte vlastnit účet vedený v cizí měně. V něm se bude lišit úroková míra, která je s ním spjata. Úroková míra se liší od korunového účtu stejně jako míra zhodnocení financí, které jsou na účtu uloženy. 

Pro základní obchodování na devizovém trhu budete potřebovat spolehlivého partnera, který se postará o zázemí a bezpečí vašich prvních transakcí.