Recenze: Apple iPhone 6

S iPhonem 6 se Apple konečně postavil všem konkurenčním výrobcům, kteří sází na čím dál větší úhlopříčky displeje. Také Apple už ustoupil. Nic jiného mu nezbylo, pravděpodobně by přišel o část svých fanoušků, kteří by sáhli po něčem větším.

Velikost a design

Apple se vrátil k zaobleným hranám, které vytváří dojem, že je telefon menší. Je příjemný na dotek, v ruce neklouže a velikost 4,7 palce se vejde tak akorát do ruky. Přispívá tomu i tloušťka pouhých 7,1 mm (o 0,5 mm štíhlejší než iPhone 5s) a příjemná váha 112g. Koneckonců jak říkají recenze iPhone 6 plus, ani těch 5,5 palce u většího sourozence ještě není moc, ale váha 172g už jde znát.

Oproti předchozím modelům existuje pár fyzických změn. Tlačítko napájení se přesunulo na stranu, při té velikosti je jednodušší na něj dosáhnout. Tlačítka hlasitosti jsou zase dlouhá a tenká místo kulatých.

Displej

Apple posílil rozlišení na 750 x 1344, což dělá 327 ppi. Jas, kontrast a přesnost barev jsou perfektní. Prakticky není o čem diskutovat. Mobily iPhone se vždy chlubily zářivými barvami.

Výkon a výdrž baterie

To pravé kouzlo se skrývá až za obrazovkou. iPhone 6 dostal nový dvoujádrový procesor A8, 1 GB RAM, upgradovanou grafiku a lepší koprocesor. Prodává se ve verzích 16GB, 64GB a 128GB (kupodivu chybí 32GB varianta). Šestkový iPhone bohatě konkuruje telefonům jiných značek s dvojnásobným počtem jader.

Ještě důležitější je, že výdrž baterie také není vůbec k zahození. Přehrávání hudby ze SoundCloud přes 3G se zhasnutou obrazovkou vezme jen 1,7 % za hodinu. V tom se mu žádný telefon nevyrovná. A při běžném používání si vede rovněž dobře. Snadno vám vydrží den a půl, s trochou opatrnosti i dva dny.

 

iphone 6 recenze

Fotoaparát a iOS

U fotoaparátu papírově neproběhly velké změny. Opět dostanete 8 Mpx, ale výsledky budou přesto lepší. Kamera nyní umí lépe zaostřovat. U fotek to tolik nepoznáte, ve Full HD videu je vidět rozdíl. Přední selfie fotoaparát zůstal na rozlišení 1,2 Mpx, ale zvládá lepší portréty za špatných světelných podmínek. Přibylo taky několik uživatelských funkcí – timelapse a slow motion.

iOS je nejlepší si vyzkoušet. Jeho osmá verze přinesla několik novinek – reakce na zprávy přímo z notifikačního centra, lepší nástroje pro úpravu fotek, rodinné sdílení aplikací, podporu klávesnic třetích stran, atd. Každopádně na podzim se dočkáme iOS 9, takže nemá cenu rozebírat, co bude brzy změněno. Výhodou Apple zařízení je, že dostávají aktualizace SW i mnoho let po svém vydání.

Verdikt

iPhone 6 je radost používat. Velká obrazovka vás nakonec tak ohromí, že se budete ptát, proč ji Apple neudělal dřív. Jen v té ceně je trochu háček. Nicméně lze očekávat, že v září po představení nových modelů o pár tisíc spadne. Kdo si počká, ten si dočká.

Navzdory ceně je třeba uznat, že Apple iPhone 6 je vynikajícím všestranným telefonem, a pokud si jej můžete dovolit, nebudete zklamaní.

Všechny dostupné varianty iPhone 6 a iPhone 6 Plus najdete v Datartu, kterému děkujeme za zapůjčení produktu.