Co to jsou boxerské lapy a k čemu slouží

Lapy na box jsou jedním z nejnutnějších prvků vybavení pro trénink v jakémkoli bojovém sportu. Je to jedna z nejlepších věcí pro kondiční přípravu a trénink bojovníka.

K čemu přesně jsou lapy na box

Boxerské lapy jsou důležitou součástí tréninku od začátečníků až po profesionály. Při tréninku s úderovými rukavicemi získává bojovník přesnost, načasování a rychlost. 

Boxovací lapy pomáhají bojovníkovi téměř ve všech směrech. Přivádějí ho do skvělého rytmu a zlepšují jeho postoj. Lapy také pomůžou trenérovi určit, kde jeho bojovník dělá chyby a kde je naopak dobrý. 

Jak by měl vypadat správný boxovací lap?

Správný lap na box by měl tlumit nárazy, být pružný a odolný proti případnému protržení. Na straně trenéra by měl být měkký, a naopak tvrdý na místě bojovníka. Lapy na box musí být dobře polstrované, aby nedošlo k poranění rukou jak trenéra, ale i bojovníka.  

Malé boxerské lapy

Malé boxerské lapy mají zakřivenou konstrukci, která ruku trenéra udržuje v její přirozené poloze a zároveň zajišťuje, aby střed nebyl pro cvičence obtížně zasažitelný. Cílový kruh na lapu musí být nápadný a měl by být v kontrastní barvě pozadí, aby se na něj bojovník při tréninku snadno soustředil a snadno ho zasáhl. 

Lapy by měly mít normální velikost a neměly by být příliš malé, aby silový úder, který minul cíl, nepřistál na zápěstí trenéra.

Velké lapy na box 

Velké lapy se používají k tréninku na pohyblivý cíl, trenér si vybírá různé body a vyvolává čísla, na která mají údery dopadat. Bojovník si tak může vyzkoušet a natrénovat více úderů než jen na ruce trenéra

Bloky

Bloky nebo kopací štíty se používají v bojových uměních, kde se cvičí kopání, jako je taekwondo a muay thai. Štíty na kopy jsou obvykle odolné a vyrobené s několika výztuhami, které chrání trenéra před opakovanými, silnými kopy.

Proč byste měli trénovat s boxerskými lapy?

Ať už se věnujete boxu, kickboxu, tréninku Muay Thai nebo jinému údernému bojovému umění, používání boxovacích lapů bojovníkovi pomůže zvýšit přesnost, důslednost a techniku. A nejen to! Také mohou pomoci zlepšit koordinaci ruka-oko a svalovou paměť.

lap na box

Na co byste se měli při nákupu boxerských chráničů zaměřit?

Odolnost

Kůže vydrží při správné péči déle než vinyl. Pokud se o ni řádně pečuje, je méně náchylná k odštípnutí a popraskání. Kůže je také odolnější vůči skvrnám, ale vinyl i polyuretan se snadno čistí.

Hmotnost

Zvažte hmotnost a velikost podložek, pokud je budete pravidelně převážet. Některé boxovací podložky jsou příliš velké na to, abyste je mohli pohodlně přenášet do studia nebo tělocvičny.

Materiál

Vnitřek lapů se často skládá z několika vrstev latexových a PUR pěn. U dražších pomůcek můžete narazit i na novou technologií „Ram Force anti-shock gel“, která je navržena tak, aby absorbovala část nárazového šoku z příchozích úderů, což trenérovi umožní udržet sparing po delší dobu, aniž by ho bolely ruce. Tento gel je napuštěn do dlaní rukavic v ergonomickém tvaru slzy a je navržen speciálně tak, aby pohlcoval a zadržoval sílu úderu.

Povrch lapů na box často pokrývá protiskluzový materiál, který trenérovi pomáhá udržet kontrolu nad chráničem.