Jaké pocity vzbuzují obrázky na cigaretových krabičkách?

Negativní dopady užívání tabákových výrobků jsou nám známy už řadu let. Přesto se jejich užívání lidé odmítají vzdát a nadále riskují zdravotní komplikace s tím spojené. Ve snaze omezit tento zlozvyk se zavádějí nejrůznější opatření. Kromě zdražování a zákazu zapalování ve vnitřních prostorách, mají pomoci také odstrašující fotografie na krabičkách, které znázorňují reálně dopady užívání tabáku. Jsou opravdu účinná a jak je vnímají uživatelé? 

Varovné fotografie mohou pomoci při odvykání

O umístění varovných obrázků, jejichž cílem má být odradit spotřebitele, rozhodla evropská směrnice v roce 2016. Do té doby byly krabičky na cigarety doplněné pouze o textovou výstrahu. Fotografie musí zabírat minimálně 65 procent celkové plochy krabičky a jejich podoba se od zavedení průběžně mění, aby zacílily na  různé skupiny obyvatelstva. Setkat se můžete například s: 

  • nádorovými onemocněními,
  • následky zúžení cév v podobě amputovaného prstu či nohy, 
  • poškozenými dásněmi a zuby,
  • neplodností,
  • zdravotním postižením apod..

Fotografie zobrazující důsledky užívání klasických tabákových výrobků na zdraví bohužel nemají tak silný efekt. Dlouholeté spotřebitele to od koupi neodradí. Ovlivnit však mohou začínající uživatele a pomáhají také těm, kteří se snaží přestat. Zejména mladí lidé v poslední době raději sahají po různých designových alternativách.

Zkuste elegantní alternativy

Nejen pro svůj design si stále více příznivců získávají zařízení na zahřívaný tabák, přičemž k nejprodávanějším patří například Pulze. Oproti klasikám mají celou řadu dalších výhod. Svou náplň nespalují, nýbrž pouze zahřívají a do vašeho těla ani ovzduší se tak nedostávají toxické látky jako dehet a oxid uhelnatý.

Po zapnutí se začne uvolňovat intenzivní chuť tabáku a nikotin. Uspokojí tedy vaší potřebu, ale je méně škodlivý a neobtěžujete lidi ve vaší blízkosti zapáchajícím dýmem. Pulze navíc vydrží až 20 použití na jedno nabití, takže je velice praktické. Kromě toho, se vám vždy trefí do chuti, jelikož nabízí 7 nejrůznější příchutí svých náplní. 

Autor: Elena Gotfried