Víte, co je to diverzifikace investičního portfolia?

Investovat by měl každý, kdo má nějaký příjem, nehledě na věku. Odkládejte si tolik, kolik můžete, jakákoliv částka je lepší než žádná. A kam přesně ty peníze odkládat? Měli byste si vybrat rovnou několik investičních cílů.

Některé investiční příležitosti s sebou nesou malé nebo žádné riziko, poskytují však nízký výnos. Ty, které vydělávají pořádně, jsou zase vysoce rizikové. Takhle to bohužel ve světě investic chodí. Co je tedy nejlepší? Zlatý střed neboli kombinovat více příležitostí.

Diverzifikace jako cesta k úspěchu

Co je to diverzifikace? Jednoduše rozdělení vašich prostředků mezi vícero investičních příležitostí. Tyto příležitosti by měly být různé kategorie, tedy s různou výnosností a rizikem. Pokud se třeba v akciích zrovna nebude dařit, víte, že stále máte nějaké peníze v bezpečí v kryptoměnách, na termínovaném vkladu apod. Kdybyste všechny své peníze dali do jedné věci a té se nedařilo, přišli byste o všechno. 

Výnosy sice při diverzifikaci nejsou tak vysoké, jako by byly, kdybyste všechny peníze dali například do nějakých slibných akcií, ale zase vám nehrozí, že o tolik peněz přijdete. Princip diverzifikace je také skvělou ochranou pro nezkušené investory, zmírní chybné úsudky a špatná rozhodnutí.

Jak procentuálně rozdělit své investice?

Záleží na mnoha faktorech. Na tom, jakou částku máte pro investování k dispozici, na jak dlouhý časový horizont chcete investovat, jak jste ochotní akceptovat riziko apod. Konzervativnější investor například vloží větší procento peněz do investičních příležitostí s nižším výnosem, ale také menším rizikem. Investiční kalkulačka vám pomůže vypočítat, kolik asi tak vyděláte.

Nějaká procentuální doporučení rozložení investičního portfolia si můžete najít na internetu. Pamatujte však, že ne každému vyhovuje to stejné.