Datová schránka ve správě Ministerstva vnitra

Také jste se už párkrát rozohnili, když vás doma nezastihl pošťák s očekávanou zásilkou z oblasti veřejné správy? V rámci otevírací doby jste si pak na poště dopis nestihli vyzvednout, a protože byl zrovna pátek, čekali jste ještě celý dlouhý víkend? Copak ve světě plném vymožeností nelze vzniklou situaci nijak řešit?

Ale ano, lze! Zázrak umožňující bezproblémovou komunikaci mezi veřejnou správou a fyzičkou či právnickou osobou se jmenuje datová schránka. Umožňuje vzájemné posílání dokumentů mezi subjekty, čímž oběma stranám šetří čas i finance. Státní fondy, zdravotní pojišťovny a ostatní orgány veřejné moci mají stejně jako některé právnické skupiny a podnikatelé z řad fyzických osob ze zákona samočinně zřízenou datovou schránku. Jiní mohou o výhody elektronické pošty zažádat prostřednictvím žádosti v psané nebo elektronické podobě. Kompletní seznam držitelů datových schránek má na starosti Ministerstvo vnitra. Listina je volně přístupná veřejnosti.

Rychlý přístup k písemnostem

Jakmile se stanete jejím členem, což je záležitostí několika málo dnů, lze se kdykoli pohodlně přihlásit. Přes odkaz moje datová schránka přihlášení jménem a heslem se rychle dostanete k přijaté poště. Velmi využívanou možností, kterou datová schránka umožňuje, je podávání daňového přihlášení.

Datový trezor od České pošty

Datová schránka slouží jako úložiště vašich písemností, které se ukládají po dobu tří měsíců. Pakliže zprávu potřebujete uchovat déle, je Česká pošta připravena pomoci prostřednictvím zpoplatněné služby Datový trezor. Bez nutnosti návštěvy Czech POINTu máte dále příležitost zdarma získat výpis z trestního rejstříku do datové schránky. V přijatých souborech kdykoli a odkudkoli dohledáte vše potřebné, vyhnete se nutným poplatkům, a navíc za vás poštu může přebrat pověřená osoba! Buďte o krok napřed s datovou schránkou a ušetřete si starosti, kterým byste jinak neunikli.