Seznamte se s francouzskými regiony, kde se vyrábí vína

Existuje spousta zemí, v nichž se vyrábí dobré víno, ale ve světovém měřítku Francie patří k těm nejznámějším. Francie je totiž země, kde je víno hluboce zakořeněno v kultuře i identitě obyvatel. V následujících řádcích vám představíme regiony, kde lahodná vína vznikají. 

Champagne

Champagne je domovinou prestižního šumivého vína. Hlavními odrůdami vinné révy, které se v dané oblasti pěstují, jsou Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Vína vyrobená výhradně z odrůdy Chardonnay se označují jako Blanc de Blancs, zatímco z odrůd Pinot Noir a Pinot Meunier jsou nazývána Blanc de Noirs. Francouzská vína červená z této oblasti si zamilujete. 

Alsasko 

Region na východě Francie se nachází ve stínu pohoří Vogézy a je známý hlavně pro svá bílá vína, která se vyrábějí v celém spektru suchosti a sladkosti. Jedná se o odrůdy Ryzlink rýnský, Gewurztraminer, Rulandské šedé, Sylvánské a Muškát bílý. 

Alsasko je regionem číslo jedna v počtu certifikovaných biodynamických výrobců (Demeter) v celé Evropě. 

Burgundsko 

Právě v Burgundsku se zrodil název terroir, přičemž samotný region je považován za krále specifického zemědělství. 

Beaujolais 

Beaujolais se nachází jižně od burgundského regionu Maconnais a je oblíbenou oblastí pro osvěžující a snadno pitelné francouzské víno červené z hroznů Gamay. Víno se vyrábí karbonickou macerací, která udržuje vysokou ovocnost a nízkou hladinu tříslovin. 

Údolí Rhôny

Údolí se rozděluje na dvě části, a to Severní Rhônu a Jižní Rhônu. Severní Rhôna je známá pro své rustikální láhve Syrah, jež jsou vhodné ke zrání, zatímco Jižní Rhôna je známější pro své cenově dostupné směsi pro každodenní použití. V obou částech se vyrábí bílá vína více než červená. 

Podívejte se do nabídky e-shopu Wineme, kde najdete lahodná vína z Francie.