Respirátorů se hned tak nezbavíme

Stoupající čísla nakažených covidem-19 dávají tušit, že se respirátorů hned tak nezbavíme. Je tu další vlna koronavirové pandemie a každý doufá, že bude už poslední. Než se tak stane, je ochrana úst nutností. Víte, jak dlouho je možné jeden respirátor nosit?

Proč je v sílící epidemii potřebné nosit respirátory?

Protože vás chrání. Pokud byste nosili jen roušku, budete chránit zejména své okolí. U respirátoru je to jinak, ten ochraňuje člověka před nebezpečnými viry a bakteriemi, ale také před částicemi, které jsou obsažené v prachu, páře i aerosolu. Na výběr jsou dvě základní třídy respirátorů – FFP3 a FFP2. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ten spočívá především v množství virů, které jsou schopny zadržet. U respirátorů třídy FFP3 až 99 %, zatímco u respirátorů třídy FFP2 95 %. Ideální je tedy chránit si dýchací cesty vyšší třídou. Určitě se ale také oplatí pořídit si antigenní testy pro domácí použití.

S vyměnitelným filtrem, nebo bez?

Respirátor může být vybaven také vyměnitelným filtrem, takže je možné ho opakovaně používat. Na to je nutné pamatovat u variant bez vyměnitelného filtru, které jsou určené jen na jedno použití po dobu 24 hodin. Ovšem i zde existuje možnost, jak jejich životnost prodloužit. Lze je sterilizovat pasterací, v troubě při teplotě 60 až 70 °C po dobu asi půl hodiny. Je však třeba počítat s tím, že účinnost takového respirátoru se snižuje.

Čínský, či raději český výrobek?

V obchodní síti jsou k dostání respirátory FFP2 čínské i české výroby. U čínských, označovaných jako KN95, vás zřejmě překvapí jejich nižší cena. Vzhledem k tomu, že tyto respirátory neprošly evropským schvalovacím procesem, mohou mít jiné vlastnosti než respirátory, které EU schválila. Z českých produktů se nabízí například značka GOOD MASK, která je kompletně vyrobená v České republice z tuzemských materiálů.