Moderní elektrický vozík má Li-Ion baterii

Elektromobilita je čím dál populárnější, a to nejen co se týče osobních automobilů. Na elektropohon se přechází také u vysokozdvižných vozíků. Průkopníkem v této oblasti je v ČR společnost STILL. Jejich vozíky si podmaňují trh i díky technologii STILL Li-Ion.

Výkon na úrovni dieselových a LPG vozíků, ovšem pohon bez emisí a nižší náklady na údržbu. Přesně tohle nabízí elektrické vozíky, ať už lion vozíky, nebo ty se starými olověnými bateriemi. Ty už však pomalu mizí.

Olověné versus Li-Ion baterie

Li-Ion baterie neboli lithium-iontové akumulátory se typicky používají ve spotřební elektronice, avšak postupně se rozšiřují na další aplikace, jako jsou právě vzv.

Hlavní výhodou Li-Ion baterií oproti těm olověným je větší množství energie při stejném objemu. V olověné baterii máte běžně kolem 25 watthodin na kilogram, u Li-Ion je to 90 až 190 watthodin na kg. Výsledkem je delší výdrž zařízení na jedno nabití.

Dalším plusem je, že Li-Ion akumulátory neohrožuje sulfatace. Li-Ion baterie nepotřebují žádnou údržbu. Nemusíte do nich doplňovat vodu ani kontrolovat hladinu elektrolytu. Také nabíjení je velmi rychlé. Li-Ion baterii vysokozdvižného vozíku nabijete za 1,5 hodiny. Po 40 minutách se dobije na 60 %, takže stačí dát vozík na nabíječku, když jde jeho obsluha na oběd. Prostoje jsou minimální.

Lepší volba také pro přírodu

Elektrický vozík s Li-Ion baterií je šetrnější volbou taktéž pro přírodu. Na životní prostředí mají Li-Ion baterie mnohem nižší dopad než ty olověné. Neprodukují nebezpečné plyny, díky delší výdrži na jedno nabití šetří energií, a navíc se dají recyklovat.

Společnost STILL tohle všechno dobře ví, a proto má v nabídce řadu elektrických vozíků. Nejprodávanějším modelem je RX 20, výkonný, obratný a hbitý model, jenž plně zobrazuje potenciál elektromobility ve skladech.