Proč a jak se přesunují velké stroje?
Když je potřeba přestěhovat pár kanceláří, zvládnou to běžní stěhováci levou zadní, ale jakmile je nezbytné přesunou půlku továrny či výrobní haly, je nutné zavolat specialisty v oboru. Pouze s jejich pomocí je možné dosáhnout uspokojivých výsledků.
Proč obvykle dochází ke stěhování velkých strojů?
Důvodů, proč je nezbytné přistoupit k přestěhování strojů a dalšího vybavení na jiné místo, by se našlo hned několik. Často za vším vězí rozšiřování provozu. Když firma expanduje, potřebuje větší prostory, kam se pak z logiky věci stěhují i stroje.
Někdy je potřebné stávající prostor lépe optimalizovat pro větší efektivitu, což opět znamená přesun strojního zařízení. Stroje je také jednou za čas nezbytné vyměnit za novější kousky a ty vyřazené musí z pochopitelných důvodů pryč.
Základem je plánování
Jelikož bývá přestěhování velkých strojů velice náročné, je potřeba vytvořit důkladný plán, ve které by měl být prostor i pro případné improvizace. Člověk totiž niky neví, co se může po cestě stát.
Například nečekané uzávěra zvolené trasy může znamenat velkou čáru přes rozpočet, pokud nebude předem určena alternativa. Někdy samozřejmě nejde jinou možnost zvolit, a pak se nedá dělat nic jiného než čekat, až se věci vyřeší samy.
Průběh stěhování
Některé stroje je možné naložit vcelku, jiné je nutné demontovat. Samozřejmě, že všechno je potřeba důsledně zabezpečit a snížit tím potenciální problémy během přepravy na minimum. K tomuto účelu se používají například popruhy či různé druhy obalového materiálu. I velké stroje jsou mnohdy náchylné k poškození a tomu je dobré předcházet.
Jakmile jsou stroje dopraveny na místo určení, přichází čas pro jejich vyložení. K tomuto účelu se používají různé druhy manipulační techniky, jako jsou třeba vidlicové vozíky, případně dokonce jeřáby. Pak už jen stačí stroje zapojit a ověřit jejich funkčnost.