Má počasí vliv na braní kaprů?
Počasí neovlivníme. Přesto má vliv na mnoho oblastí našeho života, a to včetně lovu ryb, zejména kaprů. Kapři mají obecně raději vyšší (ale nikoliv spalující) teploty, a tedy nejvíce berou v období od jara do podzimu. V chladnějších měsících se doporučuje použít boilies a krmná boilies speciálně do studené vody.
Vliv atmosférického tlaku
Tlak vzduchu je jedním z nejdůležitějších parametrů, které musíte brát v úvahu. Ryby nemají rády prudké změny počasí, proto se nejvíce kaprů nachytá několik dní před a několik dní po změně tlaku. Výjimkou jsou snad jen letní bouřky. Příznivý není ani dlouhodobě vysoký nebo dlouhodobě nízký tlak, zejména pokud je spojený s chladnějším počasím.
Vliv větru
Dlouhodobý mírný vítr lovu kaprů prospívá. Prokysličuje totiž vodu, čeří hladinu, vytváří přirozený zákal a aktivuje podvodní proudy spojené s vířením dna. Ne každý vítr je ale rybářův přítel. Příznivý je západní (který v našich končinách převládá), dále pak jižní a jihozápadní, naopak východní a severní vítr ochlazuje vzduch i vodu a často s sebou nese rychlou změnu počasí.
Vliv teploty vzduchu
Teplota vzduchu ovlivňuje jak samotnou teplotu vody, tak množství kyslíku v ní (čím je teplota vyšší, tím nižší obsah kyslíku ve vodě bude). Z tohoto důvodu bývá v létě nejúspěšnější rybaření brzy ráno nebo naopak po setmění, jinak se kapří zdržují spíše na zastíněných místech a nejsou tolik aktivní. Je třeba ale podotknout, že voda se prohřívá velmi pomalu, proto jeden či dva teplé dny nemusí mít na jejich aktivitu žádný vliv.
Bouřky
Jak už bylo řečeno, bouřky jsou při rybaření poněkud výjimečnou situací. Během typické letní bouřky začne rychle klesat atmosférický tlak, přičemž se na malou chvíli před začátkem deště ustálí a vyburcuje kapry k vlně aktivity. V průběhu bouřky ale tlak dále klesá a ryby se spíše schovávají. Po jejím skončení se zase na chvíli ustálí a nastává druhá vlna aktivity.