Jak spát, abychom byli vyspaní?

Někdo potřebuje devět hodin spánku, někomu stačí pouhé čtyři. Ač tak či tak, spánek je důležitou součástí života nás všech. Spánek je doba, kdy naše tělo i mysl odpočívá a načerpává novou energii, proto by měl být co možná nejkvalitnější. A aby byl kvalitní, musíme mít k spánku příznivé podmínky, včetně kvalitní matrace.

Tma jako dobrý společník

Chcete-li aby váš spánek byl opravdu plnohodnotný, spěte ve tmě. Ano, je to tak jednoduché. Součástí lidského organizmu je totiž Melatonin, někdy také nazýván jako hormon spánku. Ten se však v těle tvoří pouze za tmy a jeho tvorba vrcholí někdy uprostřed noci, aby podpořila, prohloubila a zlepšila spánek. Mnohé vědecké studie ukázaly, že nedostatek hormonu Melatoninu způsobuje nespavost, proto nezapomeňte zhasnout lampičku, až dočtete kapitolu své oblíbené detektivky a pro jistotu zatáhněte i rolety, aby váš spánek nenarušovaly lampy pouličního osvětlení. Ráno se probudíte svěží a odpočatí, neboť Melatonin mohl nerušeně odvést svou práci.

Odpolední šlofíček

Není snad nic lepšího, než si po vydatném obědě dát sladkých dvacet! Odpolední spánek má množství příznivců a stejně tak i množství odpůrců. Názory odborníků však zní jasně, spánek v odpoledních hodinách prospívá našemu tělu. Někdy stačí pár minut a znova se nám vrátí energie natolik, abychom mohli pokračovat v rutinních činnostech všedního dne. Jen si dejte pozor, aby mezi spánkem odpoledním a tím nočním bylo minimálně dvanáct hodin, jinak byste mohli riskovat probdělou noc.

Dobrou noc a sladké sny

Spánek je činnost, která nám zabere třetinu života. Někdo je sova, někdo skřivan, bez spánku se však neobejde nikdo. Spánek je stav, kdy tělo i mysl odpočívá. Proces spánku dělíme na REM fázi a NREM fázi. Spánek zahajuje fáze REM. Je to stav velice podobný bdělosti, který se vyznačuje nízkým svalovým napětím a také mihotavými pohyby očních bulv pod víčky. Na REM fázi navazuje NREM fáze, což je spánek hlubší a dále ho můžeme rozdělit na čtyři stádia lišící se úrovní mozkové činnosti. Obě fáze se během osmi hodinového spánku vystřídají zhruba čtyřikrát až pětkrát. Přičemž pro spícího je příjemnější probudit se ve fázi REM, v níž se zároveň zdají sny. K zdravém spánku samozřejmě také nesmí chybět kvalitní matrace, na které si tělo krásně odpočine od starostí všedních dnů.