Dítě a počítač – kdy je ten správný čas?

Dětští psychologové se shodují, že by se děti neměly blíže seznamovat s počítačem, mobilním telefonem a obecně s elektronickými zařízeními a pohyblivými displeji dříve než v deseti letech, což odpovídá věku žáka třetí třídy základní školy. Poukazují na to, že elektronická zařízení poutající pozornost zpomalují správný rozvoj dítěte a nadměrné sledování svítícího displeje škodí zdraví. V tomto věku by děti měly znát spíše edukativní a interaktivní hračky, které jejich pozornost naopak rozvíjejí. Dobrou volbou jsou například stavebnice, puzzle, didaktické hry nebo hudební nástroje či sportovní vybavení.

Důležitý je čas strávený na počítači

Nalejme si ale čistého vína. Jen málokterý rodič dá dítěti do ruky telefon či počítačovou myš až v deseti letech. Odborné rady jsou totiž jedna věc a realita každodenního života věc druhá. Není to ale nic, za co bychom se měli jako rodiče pranýřovat. Pokud i přes doporučení odborníků počítač dítěti neodpíráme, stačí stanovit si jasná pravidla, kdy a za jakých podmínek jej může potomek využívat. A následně je samozřejmě nutné tato pravidla nekompromisně dodržet. Budeme-li až příliš benevolentní, může se nám totiž stát, že se naše dítě stane na obrazovce závislé.

Ve věku do šesti let by měly děti na PC pracovat vždy pod dozorem rodiče. Jednak jde o to, abychom dohlédli na obsah, jenž si prohlíží, a jednak aby neklikaly tam, kam nemají. Mohlo by nás to také stát důležité dokumenty či data. U starších dětí bychom se měli stát jakýmisi jejich průvodci. Mějte přehled o tom, jaké hry hrají, na jakých webových stránkách se pohybují a vysvětlujte jim, že reálný a herní svět se od sebe liší. Čím je pak dítě starší a na počítači zběhlejší, tím více potřebuje zasvětit do základů bezpečnosti na internetu. Děti by měly vědět, co na počítači dělat mohou a co ne a také, jaké by nesprávné chování mohlo mít následky.

Levnější řešení pro perfektní využití

Situace s online výukou si nyní v mnoha případech žádá, aby měly děti vlastní počítač. Vyplatí se už sice koupit kvalitní přístroj, nemusí být ovšem ani nejdražší ani nejnovější. Velmi dobrým řešením mohou být repasované počítače, kterých se prostřednictvím prodejců zbavují například velké firmy. Tyto počítače jsou velmi zánovní a přitom dobře zajeté – zvládnou tedy jak online výuku, tak základní hry. Samozřejmě záleží na typu. S výběrem vám nejlépe pomohou profesionální IT na webových stránkách https://www.malicomputer.cz/levne-notebooky/. Stolní počítače pak snadno vyberete například zde https://www.malicomputer.cz/repasovane-pocitace/.