Jak se bránit tichému zabijáku jménem stres
Stres je fyziologická a psychologická reakce lidského organismu na podněty z okolního prostředí, které výrazně ovlivňují náš život nebo způsobují pocit ohrožení či zátěže. Existuje velmi široká škála faktorů, které mohou stres zapříčinit. Může se jednat o tlak na pracovišti, finanční problémy nebo například zdravotní potíže.
Jak poznat, že jsme ve stresu?
Naše tělo na náročné situace reaguje zvýšenou hladinou stresových hormonů, jako je kortizol nebo adrenalin. Dále se může projevit zvýšená srdeční frekvence a krevní tlak, zrychlené dýchání či svalové napětí. To vše se pak odráží i v rámci psychiky. Lidé mohou často pociťovat podrážděnost, úzkost, problémy s koncentrací a depresi.
7 kroků ke spokojenějšímu životu
Zatímco krátkodobý stres může mít na člověka pozitivní vliv a stává se hnacím motorem, dlouhodobé vypětí má často velmi negativní dopad na celkové zdraví a pohodu jedince. Je proto důležité vědět, jak se s náročnými situacemi efektivně vypořádat:
- Dostatek spánku: Pravidelný spánkový režim prokazatelně přispívá k lepšímu zvládání náročných životních situací, ale i běžných denních úkonů. Pokuste se tedy chodit spát každý den v podobný čas.
- Organizace času: Plánujte si, kdy budete dělat jednotlivé denní povinnosti. Nezapomeňte do svého dne zahrnout i jiné aktivity, na které se budete vždy těšit a udělají vám radost.
- Správná strava: Vyvážený jídelníček by měl být neodmyslitelnou součástí života každého jedince. Jezte potraviny, které jsou bohaté na vitamíny a minerály a prospívají tak vašemu tělu i mysli.
- Relaxace: Odpočinek nemusí být nutně pasivní. Dělejte cokoliv, u čeho si vaše mysl dá pohov. Ať už se jedná o sport, meditaci, masáž, nebo četbu oblíbené knihy.
- Upřímnost: Pokud něco nestíháte, nebo si s něčím nevíte rady, řekněte si o pomoc. Upřímnost se vyplácí jak vůči ostatním, tak vůči sobě samým. Náročné úkoly se pak mnohem lépe plní.
- Digitální detox: Vyčleňte si dny, kdy si odpočinete od nadměrného používání elektroniky, internetu a sociálních sítí. Vypněte televizi, mobil a PULZE nechte doma a vyrazte na procházku do přírody.
- Pozitivní myšlení: Pokuste se vždy dívat na problémy z té lepší stránky. Zvažte, kam vás jejich řešení může posunout a jestli se jedná o novou zkušenost do života. Nesoustřeďte se pouze na negativní aspekty a zaměřte se na profit, který z nepříjemných situací můžete mít.
Autor: Elena Gottfried