Bezpečná investice do korporátních dluhopisů? S našimi praktickými tipy ano

Investice do dluhopisů je v posledních letech velmi oblíbená. Obzvláště v posledních měsících, kdy se potýkáme s rostoucí inflací, ji využívá stále více investorů, jelikož představuje bezpečnou formu zhodnocení úspor. Investoři však nevyužívají státní dluhopisy, nýbrž firemní neboli korporátní. Ty totiž nabízejí výrazně vyšší zhodnocení. Zároveň jsou ale také o něco rizikovější, jelikož nejsou jištěny státem. Při investici do korporátních dluhopisů je proto třeba být obzvláště obezřetní a vybrat si vhodného emitenta.

Tip č. 1: Důkladně zkoumejte minulost, současnost i budoucnost

I u investice do dluhopisů by se dalo použít staré dobré přísloví „Dvakrát měř, jednou řež“. Je totiž třeba opravdu zvýšené opatrnosti. Než učiníte jakékoliv rozhodnutí, nezapomeňte si společnost důkladně prověřit. Začněte tím, že navštívíte web emitenta, nastudujte si veřejně dostupné dokumenty a výkazy ve sbírce listin a prozkoumáte účetní závěrky. Zajímat by vás také mělo, kdo za firmou stojí, od kdy působí na trhu, zda nebyla založena účelově a jaká je její minulost. Kromě minulosti a současnosti ale věnujte pozornost i tomu, zda má váš potenciální emitent zajištěnu vidinu zdárné budoucnosti, tedy zda se jedná o firmu, jejíž byznys má smysl i v následujících letech, a nehrozí tak v nejbližší době její krach. Příkladem vhodného kandidáta může být například Uniprospe.eu, společnost zabývající se likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik.

Tip č. 2: Ručení 

Ve chvíli, kdy váš potenciální emitent prošel prvním kolem a máte pocit, že jeho minulost, současnost i budoucnost nepředkládají žádné nástrahy, nezapomeňte si ověřit, jakým způsobem bude dluhopis zajištěn. Při ověřování se také zaměřte na to, zda má vydavatel dluhopisu stanoven rating.

Tip č. 3: Výnos a splatnost

Pokud jste ani u předchozího kroku nenarazili a emitent vypadá solventně, pusťte se do další důležité části a spočítejte si výnosovost vaší investice. Důležité je také znát termín splatnosti dluhopisů. Například již zmíněná investice s Uniprospe.eu nabízí dluhopisy splatné k 31. 12. 2023 a garantuje výnos 9,5 procenta. Od samého začátku tak tedy přesně víte, kdy se vám vaše investice vrátí a s jakým ziskem.

Výše uvedené tipy byste měli brát jako základní poučky, než se pustíte do investování. Pokud totiž nebudete obezřetní, může se vám stát, že se vám vaše investice nevyplatí, což rozhodně není jejím cílem.