Znáte neoprenové boty a rukavice aneb k jakým vodním sportům se můžou hodit a jaké mají výhody?

Neoprenové boty a rukavice mohou při vodních sportech značně ulehčit život, zvláště pokud se chceme venkovním vodním sportům věnovat i mimo letní sezónu, kdy je přívětivé a teplé počasí. Chrání jak před zimou a prochladnutím v ledové vodě, tak před případnými zraněními. 

Díky svým dalším vlastnostem – například protiskluzovým povrchům – nám pak mohou přinést i mnoho dalších výhod. Jaké přesně jsou všechny jejich hlavní výhody a při jakých sportech se nám budou nejvíce hodit?

K jakým vodním sportům se rukavice a boty z neoprenu hodí?

Neoprenové vybavení se nám může velice hodit nejen při potápění – se kterým je obvykle nejčastěji spojováno – ale i při dalších, některých i méně známých a rozšířených vodních sportech. Mezi nimi je nejen surfování, plachtění, kánoe, jachting, rafting, kiteboarding, wakeboarding, paddleboarding, windsurfing, veslování, ale například i otužování nebo rybaření. 

Rukavice z neoprenu mohou také přijít vhod u sportů jako je ploutvové plavání nebo vodní lyžování. Neoprenové boty naopak můžete navíc také využít jako boty na vodu – jsou ideální pro udržení nohou v teple, přizpůsobené pro pohyb ve vodě a vlhku a dobře se suší.

Co je vlastně neopren?

Neopren je speciální materiál vyrobený z kaučuku. Výjimečný je především svými termoizolačními vlastnostmi – udržuje stálou teplotu ve vlhkém prostředí. Vytvoří na těle vrstvu, která se díky tepla z našeho těla zahřeje a udržuje si stálou teplotu. 

Důležité tedy je, aby v neoprenu nebyly žádné dírky či trhliny, které by propouštěly vodu. Také je důležité, vybrat si ideální velikost, která nám akorát padne. Pokud bude neoprenové vybavení moc volné, bude do něj pronikat moc vody a jeho izolační vlastnosti se tím sníží. 

Při výběru rukavic a bot z neoprenu tedy dbejte hlavně na správnou velikost – vždy je dobré si je před zakoupením vyzkoušet na sobě, zda nám dobře padnou.

Jaké přináší boty a rukavice z neoprenu sportovci výhody?

Boty a rukavice z neoprenu chrání hlavně před zimou a odřením – ale překvapivě i před slunečním zářením nebo větrem, který může být v kombinaci se studenou vodou obzvláště nebezpečný. 

neoprenové kombinézy

Končetiny obecně mnohem rychleji prochladnou než trup těla, a jsou také mnohem náchylnější na odření a další drobná poranění – proto je dobré si je chránit pomocí neoprenu, především když nejsou podmínky zrovna ideální na koupání. 

Díky tomu, že neopren chrání sportovce i před odřením, je v zimě manipulace s náčiním v neoprenových rukavicích obecně mnohem snazší. Díky neoprenovým botám se zase nemusíme bát různých nástrah, skrývajících se pod vodou – jako je například ostré kamení.

Další vybavení z neoprenu

Kromě bot a rukavic nám pak při vodních sportech může přijít vhod i další neoprenové vybavení – neoprenové kombinézy, nebo dokonce čepice, ledvinové pásy, neoprenové šortky a trička a další.

Co dodat na závěr? Pokud váháte o koupi neoprenových bot či rukavic, rozhodně neváhejte. Zpříjemní vám zážitek ze všech vodních sportů, dodají komfort a bezpečí, a ochrání vás před nastydnutím či jinými nežádoucími sportování ve studené vodě. Zkrátka a dobře, budete se v nich cítit jako v bavlnce.