Skandinávský design jako nejoblíbenější styl bydlení

Na poli bytového designu se nastálo usadil skandinávský styl, který je spojením jednoduchosti, užitečnosti a také neutrality. A ve výsledku tedy mluvíme o nadčasovém designu, který nikdy nevyjde z módy. Tedy shodují se na tom bytoví designéři, kteří apelují na to, že byste na dřevěné garnýže neměli věšet nic masivnějšího, než jsou záclony a jemný bytový textil. Ovšem to není jediná zásada, kterou se řídit, pakliže zařizujete svůj interiér do skandinávského stylu.

Inspirujte se severskými zeměmi

Abyste vnesli do svého příbytku skutečně skandinávský styl, měli byste vědět, v jakých zemích se s tímto stylem bydlení setkáte nejvíce. Inspirujte se hlavně severskými zeměmi, jako jsou Norsko, Dánsko nebo Finsko. Právě zdejší příbytky se tímto stylem nechají doslova unášet.

Jen málokdo ví, že skandinávský design se zrodil někde mezi lety 1954-1957 a od té doby se stal čímsi nestárnoucím. Ostatně i to je důvod, proč se nejen bytoví designéři domnívají, že s námi tento styl zůstane už napořád. Drží se nás „zuby, nehty” už posledních více jak padesát let.

Jednoduchost, funkčnost, neutralita

Skandinávský styl není o ničem jiném než o spojení následujících vlastností – jednoduchost, funkčnost a neutralita. Pokud jste v minulosti navštívili severské země, pak víte, že se zde řídí heslem „méně je více”. Proto pokud chcete dosáhnout požadovaného stylu, měli byste se oprostit od komplikovaných nebo příliš zdobených doplňků. Spíše sázejte na hladké povrchy bez zbytečných extravagancí.

Více než s dekoracemi se zde pracuje s praktickými prvky. Kupříkladu různé bytové textilie jsou praktické tím, že například zahřejí. Neupouští se zde tedy od ovčí nebo jiné kůže.

Dřevo hraje prim

A nesmíme zapomenout na dřevo jako materiál, který hraje ve skandinávském designu hlavní roli. Užívá se nejen na podlahu, ale dopustit se na něj nedá ani při výrobě stolků nebo jiných typů nábytku. Pokud se navíc dřevo spojí s pastelovými barvami nebo jednoduchými, neutrálními odstíny, vznikne tím nestárnoucí, opravdu skvělá kombinace.