Pár přátel stačí mít, říká se. Jaké vztahy skutečně v životě potřebujeme?

Není pochyb ani sporu o tom, že přátelství v našich životech sehrává důležitou roli. Ostatně se z nějakého důvodu říká, že „pár přátel stačí mít”. Obecně obohacuje náš život, dává nám pocit podpory, také zvyšuje celkový pocit štěstí a další. Dokonce má pozitivní dopad na naše zdraví i celkovou pohodu. Věděli jste ale, že existují konkrétní druhy kamarádství, které v životě potřebujeme konkrétně? Pokud vám některé chybí, je načase takového přítele najít.

Blízcí přátelé

To jsou ti, které známe mnoho let a kteří s námi byli nejen při vzestupech, ale také při pádech. A i když si s nimi velmi často nepíšeme (obvykle si dáme vědět jednou za rok nebo za dva), přesto víme, že tady jsou a že se na ně kdykoliv můžeme obrátit, kdy jen to bude zapotřebí. 

Zkrátka a dobře jsou zkrátka naší oporou, ať už se vídáme denně nebo se vidíme jednou za rok. Pokud navážeme opětovně kontakt, připadá nám, že pauza v přátelství snad nikdy nebyla.

TIP: Nové přátelé, ale i budoucího partnera či partnerku můžete najít třeba na Tadyjsem.cz

Přátelé ze sousedství

To jsou ti, kteří s námi sdílí naše společné zájmy. Obvykle jsou to lidé ze sousedství, kteří nejsou tak blízcí, ale paradoxně je vítáme o chlup častěji než jiné. Musíme však konstatovat, že tito přátelé ze sousedství obvykle nezůstávají s námi do konce našich životů. Naopak jsou s námi poměrně krátce, většinou setrvávají jen po nějaké životní období. 

To však nevadí, protože k nám přichází přesně v moment, kdy je potřebujeme a kdy oni potřebují nás. Obvykle jsou s námi jen v případě nějakého konkrétního psychického rozpoložení.

Přátelé z práce

A pak tu máme samostatnou kategorii, kterou je přátelství z práce. To jsou ti, které vídáte denně, máte s nimi mnohdy i blízké vztahy, které mohou překlenout v dlouhotrvající přátelství, ale to se záhy rozpadne ve chvíli, kdy jeden nebo druhý ze zaměstnání odejde. Poté dochází k jistému ochlazení, až kontakt vymizí úplně. A je to vlastně takto zcela v pořádku.