Moderní je kojit

V dnešní době to ženská nemá snadné. Chce-li udržet pracovní tempo se svými kolegy, nesmí dát najevo žádnou zátěž v podobě péče o domácnost a rodinu. Proto není nic výjimečného, když se například několik měsíců po narození dítěte vrací ke své profesi. Bývá však škoda, že i když může, přestává kvůli tomu kojit.

Přitom kojení je přirozenou a nejoptimálnější formou výživy zejména během prvního půlroku věku novorozence. Mateřské mléko obsahuje všechny živiny potřebné pro výživu miminka (bílkoviny, tuky, cukry, minerály a vitamíny) a také látky, jež zajišťují obranu proti infekci, (jedná se o laktózu -mléčný cukr, dále laktoferin a lysozym, důležité jsou rovněž protilátky – sekreční imuglobuliny). Díky kojení tak u děťátek poměrně výrazně klesá riziko výskytu infekčních chorob.

Mezi další přednosti kojení patří prevence vzniku alergií, protože z kravského mléka může prostřednictvím bílkoviny v něm obsažené dojít k rozvoji alergického onemocnění, zejména pokud rodiče alergiemi už trpí. Neměli bychom opomenout ani nezanedbatelný vliv vzájemného kontaktu, jelikož při přirozeném krmení se prohlubuje citová vazba mezi matkou a dítětem, a stejně tak i praktickou stránku věci (kojit se dá skoro všude, ve srovnání s náhradní stravou neztrácí maminka čas přípravou, rovněž „šetří kapsu“ atd.). Lékaři dále uvádějí, že u kojících matek se rychleji zavinuje děloha, což snižuje poporodní krvácení, a také se u nich podle statistik v menší míře vyskytují některé druhy rakoviny (prsu, vaječníku, děložního čípku).

Nic však nejde samo, i tvorba mléka je závislá na řadě faktorů. Obdobně jako mnoho dalších funkcí našeho organismu je kojení pod „dozorem“ centrálního nervového systému, z čehož logicky vyplývá, že psychická pohoda matky je víc než důležitá. Bez dobře vyvinuté mléčné žlázy a potřebných hormonů by to však nešlo ani v době klidu – v první řadě musí odpovídajícím způsobem fungovat tvorba prolaktinu (hormonu odpovědného za tvorbu mléka) a také oxytocinu (podporuje stahování mlékovodů a pohyb mléka).

S kojením souvisí několik tradovaných mýtů, například že používání šidítek v podobě dudlíků může negativně ovlivňovat samotný proces krmení. Samozřejmě není třeba dudlík miminku vnucovat, ale jsou chvíle, kdy jeho použití má své opodstatnění (dítě je napité, ale neklidné a nemůže usnout, nebo když si stále cucá prstíky aj.). Dudlík by však maminky neměly namáčet do medu, jak se to dělávalo dříve, s ohledem na zdravý vývoj zoubků.

I přes dobře míněné rady je třeba zdůraznit, že žádnou maminku není možné ke kojení nutit. Když z jakéhokoli důvodu nemůže nebo nechce volit nejpřirozenější způsob výživy miminka, nezbývá než se poohlédnout po náhradní stravě.
Nora Drakšová