Aby tělo nežíznilo

V létě bychom si měli dopřávat doslova jednu sklenku za druhou – vody, samozřejmě. Je základem našeho zdraví, navíc tvoří až dvě třetiny tělesné hmotnosti. Při dehydrataci, byť i částečné, riskujeme zdravotní problémy a také povadlou krásu, neboť pokožka se začíná vysušovat a zvyšuje se tvorba vrásek.

Dospělý člověk denně vypije v průměru čtyři sklenice vody, odborníci však varují, že toto množství je víc než nedostačující. Ačkoli potřeba tekutin závisí především na teplotě, vlhkosti vnějšího prostředí a druhu tělesné aktivity, běžný příjem by se měl v zásadě pohybovat kolem 2,5 litru, v teplejších dnech až čtyř litrů denně. A to proto, že i při minimální pohybové námaze se v našich klimatických podmínkách v průměru zbavujeme 2,5 litru tekutin v podobě pocení, dýchání, stolice a moči. Riziko stoupá u miminek, která nedostatek vody snášejí daleko hůře než dospělí. Také starší generace by neměla zapomínat na optimální pitný režim, i když nemá žízeň (pocit žízně se s přibývajícími léty snižuje). Mezi specifickou kategorii patří rovněž sportovci, ačkoli tato skupina se na rozdíl od ostatních o doplnění vhodných tekutin dokáže docela dobře postarat.

Co tedy pít? Nabídka na trhu je poměrně široká a názory specialistů se různí. V zásadě se dá říci, že pokud budete střídat různé druhy, neuděláte chybu. Pro osvěžení se však doporučují nápoje s nižším obsahem cukru, naopak s dostatkem minerálů a vitamínů. V létě se jedná zejména o vitamíny A, C, E a beta karoten, jež se mj. podílejí na odbourávání volných radikálů. Při fyzické aktivitě doplňte také vitamín B 1, neboť se rychleji spotřebovává. Tělo si dále žádá vápník (mj. podporuje svalovou funkci), hořčík (mj. se v létě podílí na aktivitě více než třech stovek enzymatických procesů) a draslík (mj. udržuje rovnováhu tělesných tekutin). Potřebné látky vám dodají čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, multivitaminové rozpustné přípravky jako například Centrum Effervescens a speciální nápoje (nedávno byl uveden na trh nový nápoj pro sportovce Poweráde). Pokud chcete v parném létě nahradit oběd něčím méně zatěžujícím, vyzkoušejte některý z nápojů typu smoothies (jejichž základem je kombinace ovocné složky s mléčnou) – v obchodech jsou k dostání například Fresh koktejly anebo si zajděte do Juicehouse v Praze Na Příkopech či do jiného ovocného baru, kde vám podobné lahodné osvěžení rádi připraví.

A jeden tip na konec: Chcete-li vylepšit kvalitu vody, která teče u vás doma z kohoutku, natočte ji do sklenice a nechejte několik minut odstát. Vyprchá z ní chlór a bude mít méně „chemickou“ příchuť.

Nora Drakšová