Jak ochránit své úspory před inflací?

Čím více roste inflace, tím více se tenčí naše úspory na běžných i spořicích účtech. Inflaci považujeme za „špatnou“, ale není to tak úplně pravda. Mírnou inflaci stát potřebuje, protože právě díky ní rostou nejenom ceny za zboží a služby, ale také mzdy. Mírná inflace vede k růstu zaměstnanosti, takže lidé mají více peněz, které mohou do ekonomiky opět vložit. Za mírnou inflaci se považuje ta, která má hodnotu asi 2 %. Naštěstí existují způsoby, jak můžete své peníze ochránit, aby neztrácely na hodnotě.

Investiční zlato a stříbro

Jednou z možností, které vás určitě napadnou, jsou investice do drahých kovů. Jejich ceny v dlouhodobém horizontu rostou, a i když se vám nemusí podařit dosáhnout vysokého zisku, alespoň nepřicházíte o peníze vlivem inflace. Investiční stříbro či drahé kovy obecně jsou skvělým uchovatelem hodnoty. Investiční zlato je jako jediné z kovů osvobozeno o DPH, což znamená, že už při nákupu ušetříte 21 % (což je výše DPH).

Nemovitosti

V současné době se předpokládá, že ceny nemovitostí budou nadále růst. Navíc můžete získat další příjem, a to v podobě pronájmu této nemovitosti. Právě investice do nemovitostí považujeme za ty, které jsou nejméně rizikové, protože nemovitost nikdy neztratí svou hodnotu. Z dlouhodobého hlediska ceny nemovitostí rostou. Nevýhodou je to, že nemovitosti jsou poměrně drahé a navíc nejsou příliš likvidní. V případě, že budete rychle potřebovat peníze, je třeba počítat s tím, že prodej nemovitosti může probíhat klidně i několik měsíců.

Umělecká díla

Také umělecká díla se považují za jednu z bezpečných možností, kam můžete vložit peněžní prostředky. Investovat můžete do jednotlivých obrazů nebo také do celých sbírek, ale také různých jiných uměleckých děl (pamětní mince, archivní víno apod.). Pokud toto umělecké dílo poskytnete galeriím na výstavu, mohou vám dokonce přinést i určitý výnos.