Inkontinence: nepříjemný problém. Jak zabránit znečištění postele?

Inkontinence je nepříjemný problém, který se vyskytuje častěji u žen, než u mužů. Typický je pro ženy od věku cca 50 let. A jakkoli je to poměrně běžný problém, lidé se za něj stydí a neumí si s ním poradit. Bohužel k úniku moči dochází i večer při spaní, což může způsobit znečištění lůžkovin. Za tímto účelem je sice možné použít jednorázové prostěradlo, nicméně dlouhodobě je tato metoda nákladná.

Inkontinenční podložky

Výhodou těchto podložek je to, že se dají umístit na postel, ale také třeba na křeslo. Inkontinenční podložky mohou být jednorázové, ale také pratelné. A jsou určeny právě k zachycení moči. Kvalitnější výrobky dokážou eliminovat zápach. Při spaní nezavazí a netlačí, takže ani nevíte, že je pod sebou máte. Jsou velmi účinnou metodou, jak zabránit znečištění matrace nebo pohovek.

Inkontinenční vložky

Velice nenápadným způsobem, jak zabránit úniku moči, jsou inkontinenční vložky. Měly by se ale používat skutečně vložky inkontinenční, nikoli menstruační. Druhé jmenované totiž byly vyvinuty k jinému účelu, nedokážou účinně zabránit úniku tekutiny a eliminovat zápach. Pokud se vám zdá investice do jednorázových inkontinenčních vložek vysoká, tak si můžete koupit znovupoužitelné, pratelné. Jeden kus vychází na asi 500 Kč, jedná se ale o investici, díky které nemusíte neustále doplňovat zásoby inkontinenčních vložek a šetříte životní prostředí.

Prevence inkontinence

Inkontinenci se zcela účinně zabránit nedá. Existuje ale několik opatření, na kterých ale musíte pracovat již od mladého věku. Nejlepším způsobem je posílit svaly pánevního dna, a to prostřednictvím Kegelových cviků. To znamená, že se snažíte zatáhnout svaly pánve a to tak, že je stáhnete, jako když chcete zadržet močení. Musí jít o pánevní svalstvo, nikoli břišní svaly. Takto zatažené držte svaly po dobu 10 sekund, poté povolte. Dopřejte si krátkou přestávku a pak opět na 10 sekund svaly zatáhněte. Toto můžete dělat vsedě i ve stoje, několikrát denně.