Hlášení místního rozhlasu patří do každé vesnice

Pro rodiny z města exotické a zábavné, pro lidi na vesnici naprosto samozřejmé, přirozené a užitečné – tak by se dalo charakterizovat hlášení městského rozhlasu, jež známe například z filmu Chalupáři a které si mnozí z nás pamatují z prázdnin trávených u babičky v „Horní nebo Dolní.“ Nenechte se ale mýlit. Rozhlas dnes už ani zdaleka nepředstavuje takové „retro“, jak by se mohlo zdát. Naopak, celá řada obcí i menších měst se k ohláškám v této formě vrací.

Svoji zlatou éru zažil rozhlas v letech padesátých. Toho času ale sloužil spíše politickým účelům. Médiem k šíření informací a ohlášek, jak jej známe dnes, se stal zejména v letech osmdesátých a devadesátých. Nyní, v jednadvacátém století, jej začaly nahrazovat moderní informační systémy a webové stránky ve správách obcí. Praxe ovšem ukazuje, že tato forma nevyhovuje všem. Zejména starší lidé často nemají přístup k internetu – a tak se rozhlasy (ve své modernější podobě) začínají vracet ke svému skoro zapomenutému poslání.

Dnešní trend je rozhlas bez drátů

Rozhlas, jakkoli jde o „historický“ způsob komunikace, jde s dobou. Drátové připojení nahradil digitální bezdrátový rozhlas, ten je spolehlivější a méně závadový. Stejně jako jeho předchůdce i tento typ je určen především k šíření informací o událostech v obci, k varování v případě mimořádných událostí, nebo ke komerčním sdělením. Velkou výhodou digitálního rozhlasu je fakt, že je zálohovaný. To znamená, že rozhlas bezdrátový funguje i při výpadku elektrické energie.

Na koho se obrátit?

Jste-li starosta, popřípadě zastupitel obce a rádi byste oživili tradici místního rozhlasu, nabízí se hned několik firem, jež se instalací zabývají. Ty zaběhlejší nabízejí systém BIS III-digi, který je schválený Ministerstvem vnitra GŘ dle požadavků č.j. MV-24666-1/PO-2008. Měření pokrytí signálu a realizace studie, jež mu předchází, je součástí instalace. Zatímco některé firmy vám jej započítají jako extra položku na faktuře, některé jej nabízejí jako doplňkovou službu, zcela zdarma.