Co je dřevostavba a jaké jsou její druhy

Stále více domů v České republice je stavěno jako dřevostavba. Jaké jsou vlastně druhy tohoto bydlení a jaké jsou jeho výhody? Moderní technologie výstavby mají dnes zelenou. 

Na první pohled nejde dřevostavba poznat

Jako dřevostavby označujeme stavby na bázi dřeva. Na první pohled ale nemusí jít vůbec poznat, že se jedná o dřevostavbu. Dřevo se totiž používá na hlavní konstrukci domu, na kterou se dále pokládají izolační materiály. Moderní dřevostavby používají nejen dřevo, ale také další materiály. Deskové materiály, izolace, materiály na bázi sádry, a také klasickou omítku. Dům tak na první pohled vypadá jako klasická cihlová stavba. Dřevostavby na klíč navíc mohou stát během několika týdnů. 

Lehký dřevěný skelet

První z druhů dřevostavby vzniká přímo na místě stavby. Nejprve je nutné připravit základovou desku klasickým způsobem. Na tu se přímo na místě staví dřevěný rám z profilů. Tento hrubý rám se vyplňuje zateplujícím materiálem a následně se opláští deskami, které se podílejí na stabilitě stavby. Na tyto materiály se vrství klasická omítka. 

Panelová dřevostavba

Tato dřevostavba se tvoří z velké části v prostorách výrobny a její jednotlivé části se následně skládají na místě výstavby nového domu. Panelová dřevostavba se sestavuje na staveništi a celkový proces trvá jen několik málo dnů. Tato stavba proto na místě vznikne jen za velmi krátký čas. Této stavbě se také někdy říká sendvičová stavba. 

Roubenka a srub

Další forma dřevostavby. Jedná se o stavbu, která svou životností a odolností dosahuje nejvyšších standardů. Tradiční sruby a roubenky jsou na našem území i několik stovek let, a to beze změny. Roubenky jsou spojovány do pravého úhlu, používají trámy ve tvarech kvádrů. Sruby zase mají kulaté klády, které vyčnívají přes roh budovy.

Stavby ze dřeva mají vynikající izolační vlastnosti.