Podle čeho vybrat stavební stroj?

Ceny stavebních strojů se mohou vyšplhat do milionů, přesto se bez nich žádná stavební firma neobejde. Jenže jak vybrat, aby byla práce co nejvíc efektivní, rychlá a kvalitně odvedená? Na trhu je hned několik výrobců, značka ale není to jediné, co by vás mělo zajímat.

Určitě si nejprve zjistěte, jak dostupné jsou náhradní díly na stavební stroje. Jsou značky, u kterých nebude žádný problém – například Caterpillar náhradní díly seženete poměrně snadno. U méně známých výrobců už by to ale tak jednoduché být nemuselo. A spoléhat na to, že se vám na stroji nikdy nic neporouchá, také není rozumné.

Podle čeho vybírat?

Při výběru konkrétního modelu dávejte pozor na výkon motoru, maximální a nominální nosnost, objem a pracovní dosah. Volba by měla záviset na jeho využití ve stavebnictví. Velkým plusem jsou také různé doplňky a příslušenství, jinak je budete muset dokoupit.

Jak stroj zaplatit?

Koupit nový stroj ihned a za hotové může být pro firmu velká finanční zátěž, kterou si může dovolit jen málokdo. Nespornou výhodou je fakt, že takto zakoupený stroj se okamžitě stává majetkem firmy bez dlouhodobých závazků. Není to ale jediná možnost, jak stroje zakoupit.

Někteří prodejci nabízí prodej strojů na leasing. Zaplatíte pouze část ceny stroje a zbytek splácíte, přičemž stroj se vaším skutečným majetkem stává až v okamžiku splacení. Musíte mít ale jako firma za sebou nějakou minulost, abyste pro leasingové společnosti byli důvěryhodní. Podobně funguje i koupě stroje na úvěr, i tehdy si banka bude prověřovat vaši historii. Některé banky dokonce vyžadují, aby firma už minimálně rok podnikala.

Pokud nepotřebujete přímo nový stroj, zvažte koupi opotřebovaného. Sice nebude mít nejmodernější technologie, zaplatíte za něj ale jen zlomek ceny. Při správné údržbě vám navíc mohou posloužit ještě mnoho dalších let. Ušetřené peníze můžete investovat do dalších strojů nebo příslušenství. V případě potřeby najdete všechny náhradní díly na Profibagr.cz.