Nový život vašemu autu? Pouze s kvalitní baterií

Neposlouchá vás vůz, když otočíte klíčkem v zapalování, a nikdy se vám nepodaří nastartovat na první dobrou? Bojíte se tuhých zimních večerů s myšlenkou, že se možná ráno nedostanete do práce? Nebo dokonce každý den nabíjíte baterii externě doma? Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli ano, odpověď je poměrně jasná – chce to novou autobaterii.

Zpátky do autoškoly

I pokud jste v branži vlastníků motorového vozidla nováčky, pojem auto-baterie (nebo také akumulátor) by vám měl být dobře znám. Pokud ne, asi jste své peníze investovali do špatného lektora řízení. Vždyť tato velice podstatná “krabice” je zdrojem elektrické energie pro auta se spalovacím motorem. Právě díky baterii se nám například daří nastartovat auto.

Základní rozdíly mezi typy

A jen tak mimochodem, není baterie jako baterie. Různé typy vozidel vyžadují svůj vlastní druh. Představíme si nyní standardní a bezúdržbové baterie, dva základní typy baterií. Standardní najdeme hlavně ve starších osobních či nákladních vozech. Jejich výhodou je hlavně nenáročná údržba a jen málokdy budete muset kontrolovat její stav. Bezúdržbové baterie mají zase vysoký výkon při startování auta a dobře se poperou i s vysokým nabíjecím proudem. Na druhou stanu se do nich prakticky nedostanete bez odborné pomoci (ani nedoporučujeme se o to pokoušet), což se u standardních baterek dá snadno. Ukrývají se zejména pod kapotou vozů s mladším datem výroby.

Co vás ale bude určitě zajímat, je fakt, že baterie se dále dělí podle kapacity, často od nějakých 35 Ah po 230 mAh, což už je velmi specifický parametr, podle nějž je třeba se při výběru baterie do vašeho auta orientovat.

A co dál?

Sami se do výběru baterie v případě úplné neznalosti určitě nepouštějte, poradit by vám měl v podstatě každý průměrný automechanik. Každopádně si však nenechte vnutit prvního distributora, který vám bude doporučen. I v tomto odvětví existuje více kvalit, za zmínku určitě stojí baterie značky Sznajder, společnosti, která se na trhu pohybuje už od roku 1925 a zaručuje dostání vysokým nárokům uživatelů. Objednávat můžete například u autorizovaného prodejce https://www.nekvinda-obchod.cz/1-autobaterie/.

Jak udržet životnost nové baterie?

Nakonec vyvstává otázka, jak svou novou autobaterii udržet co nejdéle v bezchybném chodu. Minimálně tři roky po koupi nové baterie můžete být relativně v klidu, později je však třeba se vyvarovat některého chování, kterým baterii pošlete do věčných lovišť za tou předchozí. Bezúdržbové baterie ponechme z důvodu popsaného výše stranou, u těch standardních však pomůže kontrola hladiny elektrolytu a pravidelné dolívání destilované (!!!) vody. Baterii také svědčí častý provoz, životnost jí tedy značně klesne, pokud bude vozidlo dlouho bez činnosti stát. Aktivní řidiči se nemají čeho bát, víkendovým výletníkům však alespoň doporučujeme přes zimu nenechávat auto déle stát při nízkých teplotách.