Workoholismus jako strašák ve skříni. Jak se projevuje?

Umět se ponořit do práce a odvádět dobré výsledky je důležité. Pokud se ale vaše práce dostane na první místo a v podstatě nic jiného vás nezajímá, zaděláváte si na další problémy. Pokud vám práce zabírá čím dál více pozornosti a nedokážete totéž úsilí věnovat do osobního života, může se stát, že časem budete mít jenom práci. Na nic jiného totiž nezbývá čas.

Workoholismus je závislost

Workoholismus je podobná závislost, jako prožívají lidé na drogách nebo alkoholu. Rozdíl je v tom, že výsledkem workoholismu není na první pohled viditelná devastace organismu. To ale neznamená, že je workoholismus méně destruktivní. Vede ke zničení vztahu v profesionální i osobní sféře a také se negativně projevuje na zdraví člověka. Problémem je také to, že tuto závislost je poměrně obtížné poznat. Kdy se jedná o pracovní nasazení, a když už je to workoholismus?

Pomáhá zvládat problémy

Stejně jako se lidé uchylují k drogám nebo alkoholu, může i práce v na začátku poskytovat úlevu – například od nefungujícího prostředí, které osoba zažívá doma. Nefungující vztah, hádky a nedorozumění – před tím vším se workoholik schovává v práci a dává mu to pocit uspokojení. Prací ale tráví dlouhé hodiny. Jejich vnímání může, ale nemusí být založeno na realitě. 

Příznaky workoholismu

Mezi nejčastější příznaky workoholismu patří: 

  • Neustálé přemýšlení o práci: workoholik se nedokáže bavit o ničem jiném, než o práci. 
  • Příznaky přepracování: bolesti hlavy, únava, poruchy trávení, stres.
  • Výkyvy nálad, zapomnětlivost, problémy se soustředěním.
  • Žádný nebo minimální osobní život, chybějící koníčky. 

Jak poznám, že jsem workoholik?

Trávíte raději čas v práci, než se svými blízkými? Neumíte relaxovat? Kromě práce nemáte jiné koníčky nebo zájmy? Jsou vám nesympatičtí lidé, kteří mají kromě práce i jiné priority? Máte strach, když nepracujete? Pokud na většinu těchto otázek odpovíte ANO, můžete být workoholikem. V takovém případě navštivte odborníka, které může vaši samo-diagnostiku potvrdit nebo vyvrátit a dá vám doporučení.