Vyplatí se nákup 4k monitoru na hry?

Moderní počítačové hry jsou zpravidla do detailu propracovány, jak co se týká herního prostředí, tak animací, které pokročilé hry obvykle doprovází. Dopřát si tuto podívanou ve 4k rozlišení je samozřejmě velmi lákavé, zvláště jedná-li se o některý z posledních titulů, který již s touto technikou počítá. 

Rozlišení poskytované 4k monitory je o mnoho ostřejší než to, kterého dosáhnete běžným nebo Full HD LCD monitorem, otázkou však zůstává, zda se běžnému uživateli vyplatí si takový typ monitoru pro své domácí hraní pořídit.

Monitory pro herní sestavy

Pokrok na poli programování a grafiky počítačových her jde neustále kupředu a pro plynulé a estetické přehrávání je potřeba se vybavit výkonným hardwarem, který splňuje náročné požadavky dány velkým objemem grafických dat, jež je potřeba zpracovat. 

Mezi toto vybavení bezesporu patří také herní monitor, který se v porovnání s běžnými monitory vyznačuje specifickými vlastnostmi. Ty vedle zvýšených nároků na velikost (uhlopříčku) a rozlišení zahrnují také výkon a barevnost, dobu odezvy a frekvenci obnovování, které jsou u běžných i nových her důležitými parametry, jelikož definují celkovou schopnost monitoru přehrávat data plynule a implementovat veškeré změny, které ovládáním provádíte.

Rozlišení monitorů na hry

LCD monitory na hry disponují různými typy rozlišení, z nichž základní je Full HD, který se obecně využívá také pro standardní práci s programy. O třídu vyšší jsou pak monitory QHD s 2krát větším rozlišením při poměru 16:9. 

Nejnovějším přírůstkem do rodiny herních monitorů je pak UHD neboli 4k, který dosahuje rozlišení až 3840×2160, což umožňuje dosáhnout velmi vysoké přesnosti detailu obrazu i barev.

herní monitor

Rozdíly mezi jednotlivými modely 4k monitorů od různých výrobců jsou nejen v parametrech, ale mohou být výrazné také co se týče ceny. Ta se pohybuje přibližně mezi 10 000 až 20 000 Kč v závislosti na stáří, výbavě a funkcích.

Komu se vyplatí pořídit si herní monitor se 4k rozlišením

Herní monitor je potřeba vybírat jednak podle grafické karty a RAM herní sestavy. Sestavy s grafickou kartou starší, než dva roky obvykle nezvládnou plynulé přehrávání ani na QHD (2k) modelu, pro 4k systémy je ideální pořídit některý z posledních modelů, jejichž cena se šplhá také do desítek tisíců, a navíc vyžadují odpovídající modernizaci výkonového hardwaru a doprovodných technologií. 

Pokud pořizujete zcela novou herní sestavu, je dobré si za kvalitu připlatit, chcete-li ovšem plně využít dokonalou ostrost 4k rozlišení, připravte se na poměrně velkou investici. 

Nicméně, 4k herní monitory jsou v současné době považovány za nepopiratelnou budoucnost herního průmyslu, jež postupně vytláčí aktuální systémy, a lze tedy předpokládat, že se jim v blízké době přizpůsobí také další komponenty sestav. 

Pokud tedy disponujete relativně funkční sestavou, je možná lepší ještě chvíli počkat a podívat se raději po kvalitním LCD monitoru na stránkách inComputer.cz.