Vyplatí se ještě stále stolní počítač?

Klasické stolní počítače už v řadě domácností i kanceláří vytlačily notebooky. Přesto se pořízení PC stále vyplatí. Komu a proč?

Notebooky „válcují“ trh

Statistiky uvádějí, že v roce 2020 se prodalo 75 milionů stolních počítačů, zatímco u notebooků toto číslo dosahuje úctyhodných 215 milionů.

Popularitě notebooků nahrálo bezesporu i postupné snižování cen. Zatímco v roce 1981 stál první tehdy představený notebook i na dnešní poměry astronomických 100 000 Kč, dnes pořídíme některé levné notebooky i za desetinu této sumy.

Mohlo by se tak zdát, že tradičním počítačům už prakticky zvoní umíráček. Není tomu tak, existuje stále celá řada případů, kdy má pořízení desktopového PC mnohem větší smysl než nákup kompaktního notebooku.

Stolní PC pro hráče a vyznavače vysokého výkonu

Stolní počítač si udržuje prakticky neotřesitelnou pozici především ve sférách, kde majitel požaduje vysoký výkon. Ať už na hraní her nebo na práci s náročnými aplikacemi, při nákupu zařízení za tímto účelem stále vítězí stolní počítače.

Důvod je prostý, komponenty v malém těle notebooku nemohou z podstaty nabídnout tak razantní výkon, neboť by se zařízení nestíhalo adekvátně chladit.

Jednotlivé součásti lze v PC navíc velmi snadno vyměnit. To využijete v případě nutnosti výkon ještě v budoucnu zvýšit. Snadno upgradujete procesor nebo RAM, vyměnit půjde dokonce i zvuková karta. U notebooku zůstanete odkázaní maximálně na možnost výměny RAM.

Zvláště markantně tento rozdíl navíc vynikne při porovnání ve stejné cenové kategorii. Za herní notebook si musíte citelně připlatit. PC do 20 000 Kč uspokojí náročnější hráče, zatímco notebook ve stejné cenové relaci je spíše základní kategorie. A to i když započteme, že je k PC nutné dokoupit monitor, myš a externí klávesnici. Tím se dostáváme k dalšímu bodu.

Za desktopový počítač vám poděkuje vaše zdraví

Stejné periferie si budeme možná chtít nebo muset dokoupit také k notebooku. Práce u velkého monitoru s využitím myši a externí klávesnici je pohodlnější i ergonomičtější. Například hraní her na klasické notebookové klávesnici si prakticky nemáte šanci užít.

Monitor by měl zase být dimenzován tak, aby byla horní řádka textu mírně pod úrovní očí. Toho je s notebookem bez speciálních držáků či alespoň improvizovaného vypodložení nemožné dosáhnout.

Použité stolní PC

Pakliže k tomu připočítáme navíc ještě i to, že řada uživatelů si pracovní podmínky zhoršuje sama, neboť je notebook vyloženě „svádí“ pracovat s přístrojem položeným na klíně například na pohovce, je jasné, že z práce na něm si můžete odnést řadu zdravotních obtíží, jako jsou bolesti zad.

S desktopem ušetříte

Se stolním počítačem ušetříte nejen na vstupu. Stolní počítač lze, jak už bylo řečeno, snáze rozebrat. Můžete tedy vyměnit jednotlivé komponenty, ale také PC vyčistit od prachu. Tím zabráníte přehřívání, které může vést až k poškození zařízení.

PC má tedy jednoznačně potenciál dlouhodobější životnosti. V případě, že se závada přece jen objeví, pozáruční servis bývá levnější.

Alternativou pro ty, kteří mají ještě více omezený rozpočet, jsou repasované stolní počítače. Jde o použitá zařízení, která pocházejí obvykle z firem. Použité stolní počítače specializovaná firma vykoupí, zajistí servis, PC otestuje a prodá je koncovému spotřebiteli.

Ten si tak může vybrat ze široké nabídky zajímavých modelů. Proti případným závadám je chráněn zárukou, která může být až nadstandardní dva roky. Použité stolní PC tak může být dobrou alternativou ke koupi nového zařízení, neboť bývá dostupné za řádově o desítky procent nižší ceny.