Toroidní transformátor: Příznivě ovlivňuje kvalitu zařízení, v nichž je použitý

Typickým znakem toroidního transformátoru je specifická konstrukce spočívající ve vinutém jádru, díky kterému má tento transformátor lepší magnetické vlastnosti, větší životnost a efektivitu s menšími ztrátami. Na rozdíl od běžného transformátoru EI bývá toroidní používán tam, kde se vyžaduje minimální zkreslení přenášeného signálu – například pro audio, video nebo spotřební elektroniku. Při výběru správného toroidního transformátoru je třeba si spočítat jeho celkový příkon.

Lepší vlastnosti než klasický EI transformátor

Protože toroidní transformátor má jádro uzavřené v kruhovém jádře, nevyzařuje do svého okolí elektromagnetické pole, a proto může být použitý v blízkosti ostatních elektrických obvodů. Ti, kteří s elektrickým proudem běžně pracují, na toroidu oceňují hlavně to, že ho lze během krátké doby převinout na požadované parametry, což je u klasických transformátorů nemyslitelné.

Výhody toroidních transformátorů jsou převážně tyto:

  • nízké magnetické ztráty,
  • uzavřený magnetický tok,
  • kompaktní rozměry,
  • nízká hlučnost a hmotnost transformátorů.

Při vlastní výrobě toroidního transformátoru se využívá také povrchová úprava jádra, jež zlepšuje užitné vlastnosti jádra. V některých případech se ovšem předpokládá, že fixaci jádra si zákazník zajistí sám – takové jádro je pak ale velmi citlivé na různé mechanické deformace.

Jádra se mohou zpevňovat nitrolakem, který je chrání proti náhodné deformaci. Nebo se jádro impregnuje vakuotlakovou impregnací ještě před navíjením vodiče – tento způsob se využívá převážně u toroidních transformátorů pro audiotechniku, kdy je nutné potlačit veškerý akustický hluk. Jádro lze fixovat také komaxitem, což je pevná povrchová vrstva práškové barvy, nebo pouzdrem, jímž bývá lisovaný tenkostěnný obal z plastu nebo v kombinaci plastu a kovu.

Klíčová je u toroidu efektivita

Jak už jsme se zmínili, zásadní pro toroidní transformátor je jeho jádro, které bývá vyrobené z jednoho pásu orientované oceli. Díky konstrukci a vysoké efektivitě je možné dosáhnout mnohem menších rozměrů a hmotnosti. Toroidní transformátory bývají obecně až o polovinu menší a lehčí než klasické EI transformátory. Proto se například používají i pro napájení halogenových nebo LED žárovek. Najdete je ovšem i v citlivých elektronických zařízeních, jakými jsou nízkoúrovňové zesilovače, lékařská zařízení a podobné přesné přístroje.

TME v polské Lodži

Výrobou toroidních tranformátorů se zabývá řada firem. K těm největším globálním distributorům elektronických a elektrotechnických součástek včetně toroidních transformátorů patří firma TME. Sídlo má v Lodži v Polsku. Založena byla už v roce 1990 a během několika let se dokázala vypracovat z malého obchodu s elektrotechnickými součástkami do současné podoby, kdy firma zaměstnává na 800 zaměstnanců v Polsku a v dceřiných firmách v dalších evropských zemích včetně České republiky.

K jejím zákazníkům patří desítky tisíc firem ve 140 zemích světa, které obsluhuje i prostřednictvím internetového obchodu. Tímto je jim více na blízku, protože se jedná o moderní a efektivní způsob nakupování. Jistě nikoho nepřekvapí, že každý den firma odbaví na 5 000 balíků. A že je z čeho vybírat – katalog jejího zboží čítá na 250 000 nabízených součástek.