Sídlo pro firmu je lepší zvolit až po důkladném uvážení! My vám dnes ukážeme 4 nejobvyklejší způsoby, kterými se s tím lze vypořádat

Výběrem sídla pro firmu se musíte začít zabývat hned při rozjezdu vašeho podnikání. Je to totiž zákonem daná povinnost. Nikde ovšem není stanoven přesný způsob, jakým tuto povinnost splnit a máte proto na výběr hned z několika různých možností. Některé jsou firmami využívány skutečně často, s jinými se setkáte už méně. My vám dnes přiblížíme čtyři z nich, které považujeme za nejobvyklejší.

Sídlo pro firmu vybírejte uvážlivě, není to jen formalita!

To, jakým způsobem se z celou záležitostí vypořádáte, může v mnoha ohledech ovlivnit budoucí fungování vašeho byznysu a rozhodně se tedy vyplatí, když si dáte trochu načas a pouvažujete, která z nabízených cest je právě pro vás ta nejschůdnější.

Úspěch v podnikání je třeba podpořit nejrůznějšími prostředky a dobře vybrané sídlo společnosti k takovým prostředkům určitě patří!

Někomu se podaří dosáhnout na některou z mnoha dostupných dotací a podpor poskytovaných státem či jednotlivými kraji a někdo jiný dokáže ušetřit poměrně významné částky už tím, jaké sídlo si pro svoji firmu hned na počátku zvolí a takto uspořené peníze potom využije k rozvoji vlastního podniku.

Kam vaši společnost můžete umístit?

Předkládáme vám hned několik nejobvyklejších variant, mezi kterými jistě naleznete takovou, která bude vyhovovat vašim představám a nárokům. Z čeho tedy můžete vybírat?

1) KUPTE SI VLASTNÍ KANCELÁŘ ČI PROVOZOVNU. Jednou z nejčastěji využívaných možností je pořízení či případný pronájem kancelářských prostor nebo provozovny. Nepatří sice k možnostem nejlevnějším a to především s ohledem na stále rostoucí ceny nemovitostí, ale mít vlastní zázemí určené čistě pro podnikání je jistě velmi důležité a pro celou řadu oborů i zcela nepostradatelné. Určitou potíž může také přinést snaha o nalezení vhodného zaměstnance, který bude mít takovou provozovnu na starosti. Volných lidí je na trhu práce nedostatek a budete zřejmě nuceni vynaložit hodně úsilí i finančních prostředků na to, aby se vám podařilo najít a taky udržet schopného člověka.

2) MŮŽETE TO ZKUSIT I NA ADRESE VAŠEHO TRVALÉHO BYDLIŠTĚ. Možná, že vás už také napadlo, že by se sídlo vaší společnosti dalo jednoduše umístit k vám domů. Odpadlo by hledání vhodných prostor, placení nájmu i případné zdlouhavé cestování „do zaměstnání“. To je nepochybně pravda, ale i tato možnost má svá úskalí. Budete totiž nuceni sladit váš pracovní život s tím osobním a to vše za situace, kdy se obojí bude odehrávat takříkajíc pod jednou střechou. Zdaleka ne každému se to podaří takovým způsobem, aby neutrpěl jak byznys, tak i rodina. Nicméně v některých případech stojí i tato varianta za úvahu.

3) VYUŽIJTE SLUŽEB VIRTUÁLNÍ KANCELÁŘE. Je to rozhodně jedna z možností, o nichž se alespoň některým profesím vyplatí popřemýšlet. V tomto případě je základem všeho správný výběr solidního poskytovatele virtuálního sídla. Pokud vám bude schopen zajistit nejenom kvalitní služby v patřičném rozsahu, ale také nějakou „dobrou adresu“ pro váš byznys, pak může být tato varianta pro vaše podnikání skutečně přínosná. Za pár stovek měsíčního poplatku získáte oficiální sídlo firmy a navíc i takřka plnohodnotné zázemí.

Jako bonus pak může zafungovat i nějaká prestižní adresa, kterou si z nabídky poskytovatele vaší virtuální kanceláře zvolíte. Taková adresa na vaší vizitce či firemním webu vám zpravidla zajistí nejenom více klientů, ale též přispěje k rozšíření vašich obchodních kontaktů, neboť na řadu lidí budete působit jako někdo, komu se jednoduše daří.

A úspěch, ten lidi přitahuje, o tom nemůže být sporu!

4) VYDEJTE SE DO DAŇOVÉHO RÁJE. Jestliže je úspora na daních vaší hlavní prioritou, pak bude vaše volba zřejmě snadná a vydáte se právě touto cestou. Pokud však chcete budovat tzv. společensky odpovědnou firmu, která bude mít u veřejnosti solidní renomé, vyberte si raději jinou možnost. Vezměte také v potaz skutečnost, že „daňová optimalizace“ tohoto typu je vcelku oprávněně trnem v oku vlád těch států, jejichž kasy jsou takovým jednáním postiženy a že boj proti daňovým rájům nabírá na intenzitě. Vyhněte se této variantě obzvláště v případě, kdy má být váš byznys úzce navázán na veřejné rozpočty a bude z velké části závislý na městských či státních zakázkách, protože by vás to dnes již téměř se stoprocentní jistotou „dostalo ven ze hry“.

Daňové ráje jsou i v Evropě?

Někoho to možná trochu překvapí, protože pod pojmem „daňový ráj“ si většina lidí nejčastěji představí nějakou exotickou zemi někde v Karibiku, je ale faktem, že obvyklá kritéria nutná k zařazení mezi takto označované státy splňuje bez potíží i několik evropských zemí. Jmenujme tedy alespoň některé:

A) Lichtenštejnsko

B) Lucembursko

C) Jersey

D) Kypr

E) Monako

F) Malta

Ať už zvolíte jakkoliv…

Ať už si vyberete kteroukoliv z nabízených variant, sama o sobě vám ještě úspěch v byznysu nezajistí, to je pochopitelné. Může však, bude-li vybrána rozumně a s ohledem na specifika oboru, kterému se hodláte věnovat, výrazně ovlivnit fungování celé vaší firmy a do značné míry přispět k tomu, zda se váš podnik na trhu prosadí či nikoliv.

Důkladně proto zvažte všechna pro a proti! Nebo snad už máte nyní zcela jasno v tom, jakou z nabízených cest se vydáte? Čemu tedy dáte přednost? A z jakého důvodu?