Rusko uhradilo úroky v dolarech, vyhnulo se tak bankrotu

Rusko již uhradilo úroky ze svých dluhopisů. Učinilo tak v dolarech. Tímto krokem se Ruská federace pokouší vyhnout vyhlášení platební neschopnosti. 

Platba v rublech by byla porušením smluvních podmínek

Moskva se snažila uhradit úroky ze svých státních dluhopisů v rublech, jelikož stát nemohl pro splacení částky použít své prostředky, které byly vlivem západních sankcí zmraženy. Do začátku května tak Ruská federace musela uhradit částku 649 milionů dolarů, aby se vyhnulo vyhlášení platební neschopnosti na poli mezinárodních finančních trhů. Tato částka je v přepočtu 14,6 miliardy českých korun. V těchto dnech je obzvláště zajímavé sledovat devizy. Kurz euro i rublu se pohybuje v zajímavých číslech. 

Jedná se o úspěch sankcí? 

Wally Adeyemo, náměstek ministerstva financí Spojených států, provedenou transakci označil za úspěch uvalených sankcí na Ruskou federaci. Země podle jeho vyjádření byla nucena odčerpat část svých cenných rezerv. Ty přitom využívala na posílení své ekonomické stability, ale také pro financování válečného tažení na území Ukrajiny. 

Platební neschopnost? Ani náhodou

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová k celé záležitosti uvedla, že se platební neschopnost rozhodně nekoná. „Ministerstvo financí disponuje prostředky. Z ekonomického hlediska nemůže být o platební neschopnosti ani řeč.“

Guvernérka centrální banky dodala, že Ruská federace se potýká s potížemi v rámci plateb do zahraničí. Podle zdrojů zahraničních agentur Moskva použila služeb banky Citibank. Banka se k tomuto kroku nijak blíže nevyjádřila. 

V rámci ztráty kredibility na mezinárodních finančních trzích by se Rusko vystavilo dalekosáhlým potížím. Země by si již nemohla na západních mezinárodních trzích půjčovat finance, ale ani realizovat transakce v zahraničních měnách. Země by si začala hledat jiné spojence.