Řemeslo má zlaté dno

Zatímco dřív bylo pomalu nemyslitelné jít s trojkami na vysvědčení na střední školu s maturitou, dnes ti, co mají na základce trojky, v klidu vystudují školu vysokou. Je jiná doba, studovat může každý (ne jen ti, co jsou na to dostatečně chytří), a tak nám vysokoškoláci pomalu začínají dělat ve fabrikách. Dobrých řemeslníků je přitom nedostatek.

Začátkem roku proběhla médii zpráva, že máme v ČR nedostatek vzdělaných lidí. Ve věku od 30 do 34 let má jen 28,3 % obyvatel vystudovanou vysokou školu, přitom evropský průměr je 37,9 %. Jsme tedy pátí nejhorší v Evropě. Přesto je pravda taková, že počet studentů VŠ se za posledního čtvrt století ztrojnásobil.

Mladým lidem se nejčastěji jako atraktivní obory jeví marketing, IT a ekonomika – tedy ty, u kterých většinu dne prosedí v kanceláři a nemusí se namáhat. Pracovat ve službách je pohodlné a lidstvo je čím dál línější. Jenže bez lidí, kteří pracují rukama, se společnost neobejde.

Jedním z oborů, do kterých se mladí moc nehrnou, je obrábění kovů. Bez obráběčů bychom přitom neměli elektromotory, dieselové motory, důlní průmysl, různé stroje a zařízení. Není pravda, že u řemesla musí skončit ti nejhloupější, zrovna CNC obrábění není jen vyloženě fyzickou prací, vyžaduje i přemýšlení, jak stroj naprogramovat, aby součást obrobil správně.

Proč jít studovat řemeslo?

Protože si společnost začíná uvědomovat, že se samými vysokoškoláky fungovat nemůže, a tak studenty láká na perspektivní nabídky. Firmy často chodí přímo na střední školy a hledají si šikovné děti, které po dobu studia podporují a potom jim rovnou zajistí práci. Kdo dnes může říci, že má jisté uplatnění? A stát obecně podporuje technické předměty, protože odborníků v nich je stále nedostatek.

Jakmile se dostanete do dobré firmy, máte vyhráno. Když si vás vytipuje už v průběhu studia, postará se o vás na celý život. Příkladem za všechny je rodinná firma Hanakov, která se věnuje zmiňovanému kovoobrábění. Svým zaměstnancům nabízí kvalitní stravování ve firemním závodě, příspěvek na ubytování, motivační hodnocení založené na vašich výsledcích, možnost profesního růstu a spoustu dalších zaměstnaneckých výhod.

Po dobrých řemeslnících je na trhu hlad, takže si vás budou vážit.