Profesionální kalibrace ušetří čas, materiál i peníze

Pokud jste z oboru, nemusíme vám jistě výhody kalibrace dlouze popisovat. Pokud jste je však dosud plně nevyužívali, je možná načase se zamyslet, proč je dobré s tím začít. Jak uvádějí profesionálové z oboru, zástupci firmy Michovský tools, díky kalibraci totiž může vaše firma ušetřit nezanedbatelné množství materiálu, času a samozřejmě i peněz.

V čem kalibrace spočívá?

Na webových stránkách https://www.kalibry.cz/ zjistíte, že kalibrace jakýchkoli měřidel je vlastně souborem operací, kterými porovnáváme metrologické vlastnosti měřidla s etalonem. Může se přitom jednat o etalon organizace, etalon kalibrační laboratoře nebo etalon ČMI. Zjištěné výsledky, které se zaznamenávají do kalibračního listu, nám pak mají ukázat veškeré, byť mikroskopické, nepřesnosti. Měření je tedy nejen téměř bezchybové, ale i velmi rychlé, jednoduché a málo náchylné k chybám. Spolehlivost takového měření je opravdu vysoká. „Pokud zákazník osloví zkušeného výrobce, dostane se mu i výroba speciálních atypických kalibrů podle výkresu“ vysvětluje zástupce Michlovský tools.

Proč je dobré měřit přesnost pomocí kalibrace?

Kalibry jsou pevná měřidla, jež nabízejí to nejrychlejší a nejsnazší použití. Funguje to tak, že se kalibr nasune na měřený cíl, díky čemuž s přesností zjistíme, zda měřený rozměr odpovídá stanovené toleranci. Kalibry jsou většinou vyrobeny z otěruvzdorné kalené oceli nebo ze skla a disponují dobrou a zmetkovou stranou. Pokud je kalibr větší, skládá se ze dvou samostatných částí, zvlášť dobré a zvlášť zmetkové. Díky tomu, že se v měřidle nic nepohybuje, považujeme toto měření za jedno z nejpřesnějších. A to je důvod, proč kalibraci doporučujeme.

Má kalibrace i nějaké nevýhody?

Jak se to vezme. Jediné, co by se mohlo jevit jako nevýhoda, a netýká se sériové výroby, ale pouze menších uživatelů, je skutečnost, že každý kalibr je vyrobený pro měření jednoho rozměru, to znamená pouze v jedné toleranci. Určitě je ale možné pořídit si kalibry v rozměrech například zde https://www.kalibry.cz/kalibry/valeckove-kalibry/, které používáte primárně a většinově. Už to představuje nezanedbatelnou úsporu.