Proč jsou některé servery naležato a jiné nastojato?

Servery jsou věcí, která se nevyhne téměř žádné firmě. Ty opravdu malé si někdy vystačí jen s cloudovým uložištěm, či serverem virtuálním. Při větším objemu zpracovávaných dat je však vlastní server nezbytností. Pochopit veškerá úskalí serverařiny je velmi náročné a ani to většina podnikatelů nepotřebuje. Přesto je dobré vyznat se alespoň v základní terminologii serverů, a proto vám přinášíme tento článek. To vám více pomůže usnadit výběr toho, co chcete.

Kde chcete svůj server využít?

To je první otázka, kterou byste si měli položit. Podle toho zaprvé určíte své technické požadavky na server a rozpočet na jeho nákup. Pokud nechcete server do vyloženě high-tech pracoviště (vědecký ústav apod.), vystačíte si v mnoha ohledech i se serverem repasovaným. Ty dodává například specializovaný e-shop Czech Server. Díky repasi prováděné vlastními silami, jsou mnohdy repasované servery téměř ve stejném stavu jako ty nové. A za ceny, kterým nové servery nemohou konkurovat.

Repasované servery

Obrázek 1 Repasované servery si s kvalitou nových nezadají. Jako tento HP ProLiant DL120 Gen9, který Czech Server prodává za neskutečných 11 490 Kč bez DPH.

Dost důležité je také vědět, jestli se má jednat o pár serverů umístěných ve firmě, či o servery umístěné v datovém centru. Od toho se velmi odvíjí typ serveru. Pokud jej chcete mít umístěný ve vlastních kancelářích, je ideální volbou věžový server (někdy též nazývaný tower server), který vypadá víceméně jako klasický stolní počítač. Dobře se udržuje a vyměňují se v něm komponenty. Pokud ale chcete mít svůj server ve serverovém středisku, jsou věžové typy skříní poměrně nepraktické. Servery zde musí být naskládány na velmi malé ploše v několika řadách nad sebou. Proto se pro tyto účely využívají tzv. rack servery, které jsou ve tvaru dlouhých obdélníkových desek možných skládat v řadách na sebe do regálů v datových centrech.

rack servery

Obrázek 2 Takto mohou být uskladěny rack servery v datových centrech.

Z výše zmíněných důvodů rack servery v posledních letech válcují ty věžové. Než mít server doma ve firmě připojený na běžném kancelářském připojení, je lepší ho mít umístěný v datovém centru připojeném na páteřní síti (v podstatě se jedná o síť, kterou „proudí internet z a do České republiky“). Některá datová centra také nabízí správu serverů přímo jako součást svých balíčků. Tím firmě odpadají starosti a náklady na specializovaný personál.