Poruchy pigmentace, aneb Když se na pokožce tvoří skvrny

Barvu kůže si nevybíráme. Ovlivňují ji fototyp a vnější vlivy. Navíc se průběžně mění. Když na pokožku dopadají sluneční paprsky, její přirozená barva ustupuje na úkor opálení. To přitom nemusí být rovnoměrné – místa, která jsou UV záření vystavována častěji, jsou viditelně tmavší. Zároveň může dojít k tvorbě pigmentových skvrn. Jev zvaný hyperpigmentace způsobuje nadprodukce melaninu kožními buňkami melanocyty. Pobyt na slunci však není zdaleka jediným důvodem, proč se flíčky na kůži objevují.

Proč se pigmentové skvrny tvoří?

Zřejmě nejčastější příčinou hyperpigmentace je nadbytek melaninu v důsledku intenzivního slunečního záření. Pigment slouží jako ochrana pokožky a za normálních okolností (tzn. běžné intenzity UV paprsků) způsobuje rovnoměrné opálení. Pokud slunce svítí příliš silně nebo se před jeho působením dostatečně nechráníme a vystavíme mu kůži na příliš dlouhou dobu, melanocyty vytvoří mnohem více barviva a způsobí vznik menších i větších skvrn.

Účinnou ochranou před pigmentovými skvrnami způsobenými slunečním zářením je opalovací krém s vyšším SPF faktorem. Zvýšenou pozornost věnujte oblastem v okolí jizviček a jizev – právě tam dochází k nadměrnému ukládání pigmentu nejvíce.

opalovací krém s vyšším SPF faktorem

Dalším častým důvodem hyperpigmentace jsou hormonální změny, ke kterým dochází v průběhu těhotenství (dle odhadů u cca 50-70 % žen), při užívání hormonální antikoncepce (u cca 10-20 % žen) nebo v důsledku menopauzy. V těchto případech se pigmentové skvrny poměrně rychle ztratí.

Výčet možných příčin hyperpigmentace by nebyl kompletní bez metabolických onemocnění, nesprávné funkce jater (tzv. stařecké skvrny) a užívání léků či jiných přípravků s obsahem fotosenzibilizačních látek. A konečně genetika – někteří lidé mohou trávit na slunci podstatně více času, aniž by jim hrozilo, že se na kůži objeví flíčky. Jiní se musí chránit opalovacím krémem i při kratším pobytu.

Jak se pigmentových skvrn zbavit?

Nejjistější je prevence, ale pokud pokožku přes veškerou snahu neochráníte, můžete vyzkoušet chemický peeling, laserové ošetření, chirurgickou terapii nebo šetrnou kosmetiku.

V boji proti pigmentovým skvrnám jsou velmi účinné produkty Pigmentbio z nabídky francouzské značky Bioderma. Například denní krém s SPF faktorem 50, který pokožku chrání a současně zesvětluje, rozjasňuje a sjednocuje. Pro každodenní čištění je vhodná micelární voda Pigmentbio H2O a pro regeneraci a zesvětlení pleti po náročném dni noční sérum. Nedílnou součástí produktové řady je i čistý vitamín C určený pro intenzivní korekci nejvíce postižených míst.