Pohled českých zákonů na virtuální sídlo společnosti

Virtuální sídla jsou novou normou 21. století. Firem, jež vlastně nepotřebují fyzickou kancelář, přibývá, tak proč ji platit? Virtuální sídla jsou mnohem levnější a splňují všechny zákonné náležitosti.

O virtuálním sídle se české zákony přímo nezmiňují a náležitosti, jež jsou vyžadovány pro sídlo společnosti, splňuje i to virtuální.

Sídlo společnosti musí být zapsané ve veřejném rejstříku

Podle § 429 občanského zákoníku je sídlo společnosti zapsáno ve veřejném rejstříku. Přesně tohle se děje i se sídlem virtuálním. Adresu máte oficiálně zapsanou a kdokoliv vás na ni může přijít hledat.

Podle zákonů je nutné:

mít na budově viditelné označení názvu firmy,

získat souhlas vlastníka nemovitostí s tím, že si na dané adrese zapíšete sídlo,

přebírat na adrese poštu.

Všechno toto virtuální sídlo splňuje a obvykle nabízí ještě něco navíc. Jak by se vám líbila taková virtuální kancelář Praha? Sídlo sice bývá virtuální, nicméně je poměrně běžné, že na dané adrese čas od času potřebujete využít zasedací místnost či kancelář. S tím poskytovatelé virtuálních sídel počítají. Vaše návštěva na první pohled ani nemusí poznat, že jde o virtuální sídlo.

Snížíte šanci kontroly finančního úřadu

Virtuální sídlo s sebou nese spoustu výhod. Ušetříte, uleví se vám od organizace administrativy a také snížíte šanci, že na vás přijde kontrola z finančního úřadu. Pokud si vyberete sídlo společnosti Praha, stejně jako spousta dalších firem, máte v podstatě vyhráno. V našem hlavním městě sídlí nespočet společností a finanční úřad je nestíhá kontrolovat všechny.

Skvělé řešení pro OSVČ

Mimochodem virtuální sídla jsou výtečná taktéž pro OSVČ. Nemusíte za své sídlo uvádět soukromou adresu bydliště, adresa v centru Prahy působí daleko profesionálněji a pomůže vám zachovat si soukromí. Kromě toho s ní získáte prostor, kam si vodit obchodní partnery. Už nebudete muset posedávat po kavárnách, nebo si je zvát domů do obýváku.