Podle čeho vybrat svářecí kuklu?

Svařování může probíhat za pomoci různých nástrojů. Lze ho provádět plamenem, elektrickým obloukem, pomocnou ruku podávají svařovací hořáky a jiné. Ať už se chystáte svařovat cokoliv, nezapomeňte na svářecí kuklu, která zajišťuje bezpečnost při práci. Jejím úkolem je nejen ochránit zrak, ale také zefektivnit práci a zvětšit kvalitu svarů. 

Svářecí kukla je nezbytností, pro kterou je typické tmavé sklo. Existují ale i inovativnější druhy, které jsou takzvaně samostmívací čili samy odhadnou, kdy se chystáte svařovat a kdy naopak kontrolujete svar před vámi. Ať už se rozhodnete investovat do inovativnější nebo klasické verze, v obou případech se řiďte několika věcmi.

Rozhodující je nejen rychlost snímání

Z dosavadních průzkumů vyplývá, že lidé si dnes vybírají svářecí kuklu na základě rychlosti snímání. Nemluvíme ale o parametru, který by byl při výběru opravdu klíčový. Daleko důležitější je optická vlastnost displeje. Zejména pokud sváříte pravidelně, mohou i sebemenší skvrny nebo pruhy poškodit váš zrak. 

Další parametry, které hrají při výběru roli

Samozřejmě to není jenom o zmíněném. Roli hraje ještě několik dalších parametrů, a to konkrétně rozsah zatemnění nebo způsob upevnění zorníku. Vybírat si můžete z pevného upevnění nebo z odklápěcího mechanismu, který je vhodný především pro svářeče provádějící činnosti, jako je broušení nebo čištění. 

Dlouhá životnost i doplňkové funkce jsou bezesporu milým zpestřením každého takového společníka. Pokud se rozhodnete investovat do kvalitnější alternativy, pamatujte na jedno – zjistěte si dostupnost náhradních dílů. Protože stejně jako jiné nástroje, i svářecí kukla se může poškodit a doba či cena její opravy se bude odvíjet od toho, jak dostupné budou její součásti. V souvislosti s tím se informujte i o možném servisu – zdali ho výrobce poskytuje, nebo nikoliv.