Počítač pro děti? Dovolit, nebo nedovolit?
Koupit dětem počítač bylo ještě nedávno pouhou dobrou vůlí rodičů. Někteří chtěli, aby děti na PC rozvíjely své dovednosti, jiní, aby měly možnost hledat si informace na internetu, další, aby měly možnost vypracovávat si tady domácí úkoly. Dnes je ale situace docela jiná. Čas karantény a s ním spojené distanční výuky ukázal, že fungovat bez počítače je pro vypracovávání domácích zadání prakticky nemožné. Celá řada rodičů tak byla nucena přehodnotit své stanovisko a po novém PC se porozhlédnout.
Jak mít čas svých dětí na PC pod kontrolou?
Všichni rodiče by si před koupí počítače měli samozřejmě uvědomit možná úskalí této pomůcky. PC v dětském pokoji může být skvělou interaktivní pomůckou sloužící k rozvoji, stejně tak ale může být příčinou prokrastinace, když u něj děti tráví více než hodně času. Určitě byste tedy měli mít přehled, co vaše dítě na počítači dělá a kolik hodin u něj prosedí. Zcela na místě je zde nastavení pravidel, která mohou říkat například to, že se dítě za pomoci internetu půl hodiny učí a následně, jakmile jsou školní povinnosti hotové, může hodinu na internetu trávit hraním, popřípadě na sociálních sítích. Čas „volné zábavy“ záleží samozřejmě na věku dítěte a na benevolenci rodičů.
Pomoc s výběrem
Jak tedy vybrat takový počítač, jenž nás nebude stát jmění, dítěti usnadní práci a zároveň poslouží jako zdroj zábavy? Dobrou zprávou na úvod je skutečnost, že takový počítač nemusí být z nejdražších. Vězte, že velmi kvalitní kousek můžete objevit i v cenové kategorii do deseti tisíc, zejména sáhnete-li po repasované verzi. Takový počítač sice není úplně nový, má ale téměř všechny benefity silného a výkonného PC. Jeho cena je přívětivá právě proto, že už má něco za sebou. Řeč ale není o nějakém opotřebení. Naopak – repasované počítače jsou stroje skvěle zajeté. Většinou pocházejí z velkých korporátů, jež se jich již po minimálním opotřebení zbavují. Můžeme si tedy být jisti, že obsahují originální díly a jsou zcela funkční.
Stolní, nebo přenosný?
Záleží, co hledáte. Zatímco je stolní počítač odolnější a dá se neustále vylepšovat, je notebook praktičtější kvůli možnosti přenosu. Děti si jej mohou jednoduše sbalit s sebou na prázdniny, eventuálně se s ním volně pohybovat po domě.
Rozhodneme-li se přeci jen pro stolní počítač, měli bychom si ohlídat několik základních parametrů. Mezi ty patří zejména výkonnost procesoru, dostatečná kapacita pevného disku a dostatečná kapacita karty RAM. Právě tyto parametry totiž určují výkon počítače.
Samostatnou kapitolou je pak výběr monitoru neboli displeje. Displej na PC by měl být dostatečně velký, aby si na něm děti nekazily oči. Měl by mít také dostatečné rozlišení – i dobrá ostrost je pro zdraví očí důležitá. Pokud si všechny tyto parametry ohlídáte, nezbývá než věřit, že se budou vaše ratolesti z nového PC radovat a budou z něj pro své studium těžit jen to nejlepší.