Plexisklo a jeho využití

Díky svým vlastnostem je plexisklo velmi oblíbeným materiálem. Hojně se využívá v široké škále odvětví. Ze všech známých plastů má plexisklo největší propustnost světla. Je to materiál, který se může vyskytovat v přímé blízkosti potravin. Neobsahuje žádné druhy jedovatých látek. Díky těmto kladům nachází plexisklo své uplatnění ve stále větším množství oborů.

Práce s plexisklem

S plexisklem se dá velmi dobře zacházet. Jeho silnou stránkou je zejména tvrdost a pevnost. Má vysokou tepelnou odolnost a výborné optické vlastnosti. Povrch plexiskla je velmi lesklý a odolný vůči poškrábání. Další z jeho předností je také vysoká odolnost vůči povětrnostnímu stárnutí. Plexisklo lze velmi dobře zpracovávat i opracovávat. Ohýbání plexiskla či řezání plexiskla se řadí mezi jeho základní úpravy. Plexisklo se dá řezat v jakémkoliv formátu. K řezání se používají speciální řezné kotouče, které mají zvláštní broušené ostří. Hrany materiálu se po řezání vždy doporučují z estetického hlediska zaleštit. Ohýbat plexisklo lze buď obyčejně, s obloukem, nebo takzvaným žíháním do oblouku. Žíháním se tvarují zejména výplně zábradlí nebo prohnuté přístřešky. Obyčejným způsobem se ohýbají stojany na letáky nebo reklamní poutače. Prodej plexiskla zajišťují specializované společnosti.

Kde se s plexisklem setkáme?

S plexisklem se setkáváme téměř denně a na každém kroku. Využívá se například ve stavebním průmyslu, potravinářství nebo zdravotnictví. V poslední době se plexisklo také hojně využívá pro vybavování interiéru i exteriéru. Shody nebo nábytek z tohoto materiálu umí skvěle podtrhnout celkový design bytu i terasy. Nezastupitelnou funkci má i v dopravě, kde se využívá při výrobě spacích nástaveb u kamionů. Dále se používá pro výrobu krytů světlometů na soupravách. Plexisklo je také nedílnou součástí zdravotnického vybavení. Setkat se s ním můžeme nejčastěji při svých nákupech v obchodech, kde se tento materiál využívá pro výrobu stojanů a regálů.