Ochrana dat přehledně: Jak postupovat, aby byly citlivé informace v bezpečí?

Bezpečnost firemního IT by měla být prioritou pro každou společnost, bez ohledu na její velikost. Praxe je bohužel úplně jiná a mnohé subjekty stále nevnímají ustavičné naléhání odborníků – pak se nestačí divit, když jim kyberzločinec odcizí důležité soubory. Tyto hrozby přitom představují jen část z širokého spektra rizik. Významný kus koláče ukusují sami zaměstnanci, kteří mnohdy s krádeží dat, jež lze nějakým způsobem zpeněžit, neváhají ani minutu.

Šifrujte 

Vynalézavý kyberzločinec nakonec najde způsob, jak se k vašim souborům dostat. Pokud k tomu skutečně dojde, můžete mu pokazit radost šifrováním (file encryption). Právě tento proces představuje jedinou možnost, jak data 100% ochránit před zneužitím. Dešifrování je možné pouze s pomocí dešifrovacího klíče – ten musíte mít k dispozici, jinak si přístup k souborům jednou pro vždy zapečetíte.                               

Aktualizujte

Kyber zločinci hledají slabiny, které jim umožňují pronikat do systému. Vývojáři se proto průběžně vydávají tzv. bezpečnostní záplaty, jejichž prostřednictvím posilují bezpečnost daného softwaru. Na vás je, abyste OS i jednotlivé aplikace udržovali aktualizované – významně tím snížíte riziko úspěšného kyber útoku.

co je to identity management

Používejte IdM

Jak zamezit krádeži či zneužití dat zaměstnanci? Nespoléhejte se na dobré slovo a zajistěte, aby k souborům přistupovaly pouze oprávněné osoby, a to ve správný čas. Pomůže vám v tom identity manager – procesní nástroj identity managementu. Software výrazně zjednodušuje správu identit, šetří čas administrátorovi systému a v neposlední řadě eliminuje vznik mrtvých duší – aktivních profilů bývalých zaměstnanců. 
O tom, co je to identity management a jaké výhody přináší všem strukturám zaměstnanců (IT adminovi, řadovým pracovníkům a vedení), se dočtete na blog.bcvsolutions.eu.