Neplaťte za vodu více, než je nutné

Bez vody by nikdo z nás nemohl existovat. Voda je potřeba všude a to jak při praní, vaření, tak také při osobní hygieně. I člověk je tvořen přibližně ze 70% z vody. Spotřeba na osobu se pohybuje okolo 50 litrů vody denně. Ke snížení příliš velkých výdajů za vodu vám mohou pomoci úsporné funkce praček nebo moderní vodovodní baterie. Všechny tyto úsporné funkce přitom snižují spotřebu vody bez ztráty komfortu.

Vodovodní baterie

Bezesporu nejčastější činnosti, kterou spouštíme proud vody, je otočení kohoutkem. Lépe ale uděláte, když si pořídíte vodovodní baterii s pákou. Ta totiž dokáže smísit teplou a studenou vodu podstatně rychleji. Lepší a hlavně úspornější je ale využití perlátoru, který má většina vodovodních baterií již zabudovaný. Díky mísením vzduchu a vody dokáže snížit průtok až o polovinu a přitom ponechá dostatečně silný proud vody. Tím se může snížit spotřeba až o 30%. Perlátor lze dokoupit samostatně. Jeho cena začíná na 50 korunách. Snížit spotřebu lze i omezením tlaku ve vodovodní baterii, což má za následek slabší proud vody. Toto můžete provést i u sprchy, abyste spotřebu vody snížili na minimum.

Sprchy

U sprch se můžete setkat s pákovými bateriemi s dvoustupňovým režimem, který se dělí na maximální a úsporný. Jiné baterie jsou vybaveny senzorem, který vypne sprchu v případě, že se od kohoutku vzdálíte.

Na sprchy také můžete namontovat speciální hlavice, které disponují různými úspornými funkcemi. Za zmínku jistě stojí funkce Stop, která vodu zastaví v případě, že se momentálně mydlíte. To zabraní zbytečnému odtékání vody bez jejího užití.

Mytí nádobí

Při mytí nádobí záleží na tom, jak velké množství špinavého nádobí myjete v jeden okamžik. Pakliže žijete sám, bude pro vás úspornější způsob ručního mytí nádobí v dřezu. U většího počtu nádobí je výhodné pořídit si myčku v energetické kategorii alespoň A+ a snažit se ji naplnit vždy celou. Tím tak docílíte plného využití vody.

I při výběru pračky je dobré se porozhlédnout po těch, které nesou energetické označení minimálně A+. Veškeré novější pračky již perou v úsporných režimech, tudíž spotřebují tolik vody, kolik na daný objem prádla momentálně potřebují. Pokud ale vlastníte pračku starší více než 10 let, je velmi pravděpodobné, že úspornými mechanismy vybavená nebude. V tom případě je dobré zvážit koupi novějšího modelu, jelikož během dvou let můžete za vodu a elektřinu díky starší pračce zaplatit až o 4 tisíce korun více.

Autor: Lukáš, CW