Návykové látky v ČR: víte, které se užívají nejčastěji?

Léčba závislostí, ať už na alkoholu, lécích či dokonce gamblerství je dlouhodobá záležitost. Rozhodně nejde o nic jednoduché a velice často hrozí, že se pacient ke své závislosti vrátí, i když už se cítí „vyléčený“. Ačkoli všichni víme, jak mohou být drogy nebezpečné, stále existují lidé, kteří je vyzkouší. Odborníci přitom varují, že závislost na droze je možné získat už po jediném použití! Jaké jsou nejčastější nelegální drogy užívané u nás?

Konopí

I když někteří hovoří o konopí jako o bezpečné látce, pravdou je, že míra, s jakou dokáže vyvolat závislost, je vyšší než u cigaret či alkoholu. Patří mezi nejužívanější nelegální drogy v České republice. Zajímavostí je, že asi třetina lidí má zkušenosti s touto drogou – zkusili ji alespoň jednou v životě. Užívání konopí může mít léčebné účinky, avšak dlouhodobý lék na úzkosti a deprese to bohužel není.

Extáze

Ani s pomocí této drogy nevyřešíte životní krize. Někdy je nazývána taktéž jako taneční droga. Užívá se ve formě tablet. Po jejím požití je člověk vytržen z reality, užívá si své duševní blaho a nevnímá okolí. Často bohužel na úkor svého fyzického stavu.

Halucinogenní houby

Na třetím místě nejužívanějších drog se umístily halucinogenní houby. Nejznámější z nich jsou lysohlávky, zneužívá se ale také muchomůrka tygrovaná či paličkovice nachová. Po jejich požití vnímá osoba svět jinak. Může prožívat euforii, zrakové i sluchové halucinace apod.

LSD

Dvacet až šedesát minut po požití pociťuje intoxikovaný účinky této látky. Všímá si věcí, které by normálně neviděl, více prožívá okolní realitu i sebe sama. Vnímání osoby je změněné, barvy mu mohou připadat sytější apod.

Pervitin

Tato droga zrychluje myšlení, zvyšuje hovornost, odstraňuje únavu a často také zvyšuje chuť k sexuálním aktivitám.

Kokain

Účinky kokainu jsou intenzívní, ale krátkodobé (30 až 90 minut). Vyvolává pocit euforie, vzrušení, radosti, zvyšuje sebedůvěru, družnost a schopnost soustředit se. Na druhou stranu ale myšlení není objektivní, osoba může být agresivní.

Heroin

Hlavními účinky heroinu je útlum organismu, odstranění deprese, úleva od starostí, vnitřní euforie. Navenek si můžete všimnout, že intoxikovaný má zúžené zornice, strnulé pohyby, zpomalené dýchání a celkově je klidný.