Letní nebo univerzální pneumatiky?

Pokud přemýšlíte o tom, jestli si pořídit letní nebo univerzální pneumatiky, je třeba dobře pochopit, v čem se tyto dva typy liší. Neexistuje univerzální pravidlo, podle kterého byste se měli řídit, záleží totiž na kombinaci více faktorů – na typu vozidla, počtu najetých kilometrů a samozřejmě na osobních preferencích.

Celosezónní pneumatiky lze, jak už název napovídá, používat po celý rok. Jsou přizpůsobeny jízdě na suchu, v mokru i ve sněhu. Celoroční nebo také univerzální pneumatiky mají ve srovnání s letními hlubší vzorek a jsou navrženy tak, aby měly i delší životnost než pneumatiky letní. Existuje spousta modelů, velikostí a nosností celosezónních pneumatik. V teplém počasí fungují sice dobře, ale mají přeci jen menší přilnavost než čistě letní typ, což ovlivňuje řízení v zatáčkách i brzdění.

Co se týče zimního období, jejich vlastnosti trakce jsou dobré, ale určitě nejsou vhodné pro extrémní zimní jízdní podmínky. Řidičům, kteří často jezdí například do horských oblastí, je doporučit nemůžeme. V těchto podmínkách by měli radši zvolit pneumatiky zimní. Protože univerzální pneumatiky nabízejí směsici letního a zimního využití, jsou vhodné především pro řidiče jezdící v mírných jízdních podmínkách.

Letní pneumatiky jsou ideální pro vysoce výkonné vozy, nabízejí zvýšenou citlivost při zatáčení, brzdění a nabízí celkově lepší jízdní vlastnosti v teplých podmínkách. To souvisí také se speciální hloubkou dezénu určenou právě pro letní sezónu. Drážkování vzorů letních pneumatik je menší, a proto je se silnicí v kontaktu více gumy. Poskytují maximální stabilitu a přilnavost vozu. S tím souvisí také lepší stabilita a vyšší výkon při jízdě na mokré vozovce. Co se ovšem týká provozu v zimním období, (nejen, že letní pneumatiky jsou zákonem zakázané) jsou absolutně nevhodné.

Volba správné pneumatiky není tak lehká, jak by se mohlo zdát. Rozhodnout se můžete na základě toho, v jakém klimatu žijete či jaké máte požadavky na výkon. Poradí vám i v každém specializovaném autoservisu – společnost Bestdrive vám poskytne komplexní služby – od poradenství až po samotné přezutí.